Vali Kırbıyık, Trakya'nın en büyük AMATEM merkezinde çalışmaları inceledi

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık kentte yapımı devam eden işleri yerinde inceledi. Kırbıyık AMATEM şantiyesine yaptığı ziyarette, projenin yüzde 40'lık fiziki gerçekleşme sağladığını duyurdu.

Vali Kırbıyık, Trakya'nın en büyük AMATEM merkezinde çalışmaları inceledi

Vali Kırbıyık, "yatırım programında yer alan işler" programı çerçevesinde ziyaretlerde bulundu. Kırbıyık, kentte yapım işi devam AMATEM şantiyesinde yaptığı incelemede İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. İshak Yıldırım ve sorumlulardan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Kırbıyık, projenin 13 bin metrekare alan ve 30 yatak kapasitesi ile Trakya’nın en büyük AMATEM merkezi olacağını belirtti.

Madde bağımlılığıyla mücadelede bir yandan arz yönlü, bir yandan da talep yönlü e yöntemler ile mücadele etmek için tüm çalışmaların gerçekleştirildiğini söyleyen Kırbıyık, “Bilindiği üzere madde bağımlılığıyla mücadelede bir yandan arz yönlü, bir yandan da talep yönlü e yöntemler uyguluyoruz. Yani arz yönünde uyuşturucu maddi imalatında bulunan, piyasaya sokan, satan kişileri kolluk kuvvetlerimiz başta olmak üzere, adli teşkilatımız başta olmak üzere takip ediyor, yakalıyor ve gerekli cezayı çarptırıyoruz. Öbür tarafta da tabii talep yönüyle mücadele etmek lazım. Bunun bir tarafında eğitim çalışmaları var. Bir tarafında farkındalık çalışmaları var, bir tarafında da Rehabilitasyon çalışmaları var. Bu noktada hakikaten AMATEM'ler çok önemli. İlimizde de bugüne kadar bu faaliyeti üniversite hastanemizde yapabiliyorduk ama yeterli kapasitemiz ya da yatak kapasitemiz daha sınırlıydı. Burada Sağlık Bakanlığımız önemli bir yatırım gerçekleştiriyor. Trakya bölgesindeki En büyük AMATEM hayata geçiyor. İnşallah tahmin ediyorum gelecek yılın başı gibi öngörüyoruz. Tamamlanmasıyla birlikte bölgede bu uyuşturucu bataklığına düşmüş ve bir yandan da tedavi olmak isteyen, bundan kurtulmak isteyen kardeşlerimize, vatandaşlarımıza ciddi bir imkan sağlamış olacak.  Hemen yan tarafında yine yapımı Devam eden yüzde 40 civarındaki fiziki gerçekleşmesi olan 9 Ekim aile Toplum sağlığı merkezi de bölgedeki vatandaşlarımız açısından önemli bir imkan sağlayacak. Bu iki yatırımın da hayata geçmesinde katkı sunan başta Sağlık Bakanımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. İshak Yıldırım ise yapım işi devam eden AMATEM merkezinin 30 yatak kapasitesine sahip olacağını açıkladı. Yıldırım, projenin 13 bin metrekare alana kurulacağını ifade etti ve şöyle devam etti:

“Bulunduğumuz alan yaklaşık 13 bin metrekare bu alanda iki tane yatırımımız var. Biri 30 yataklı AMATEM projemiz. Diğeri de 9 Ekim Aile Sağlığı merkezimizi ikisi de ayrı ayrı projeler. Aynı alanda bulunmakta, ama tabi şu an arkamızda bulunan bölge yaklaşık 2 bin 800 metrekarelik bir zemin tabana oturuyor. Zemin kat birinci kat ve çatı katından oluşuyor. Üç bölümden oluşuyor. Toplam kapalı alanımız 5 bin 500 metrekare olacak.  Yaklaşık bedeli 68 milyon 944 bin TL kadar ihale bedelimiz ile temeli atıldı. Şu an doldurma işlemleri yapılıyor firmamız tarafından. Bir üste gördüğümüz yaklaşık yüzde 40’ı tamamlanmış olan 9 Ekim Aile Sağlığı Merkezimizde 275 metrekarelik zeminden oluşuyor. Toplam kapalı alanı yaklaşık olarak 644 metrekare o da zemin birinci kat ve çatı katından üç bölümden oluşmakta. Onun da ihale bedeli yaklaşık 6 milyon 900 bin TL. Şu an oranın yüzde 40’ı tamamlandı. İki projemiz de Edirne için çok çok önemli Malum bölgemizde aile hekimliklerimiz var. Dağınık bir şekilde onları tek bölgede toplayacağız. Vatandaşlarımızın çok kolay ulaşabileceği bir bölge yine 30 yataklı AMATEM’de
Trakya’nın en büyük AMATEM’i olacak. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 17 yataklı AMATEM var Ama kamu hastanelerine bağlı ilk kez bu kadar büyüklükte bir AMATEM olacak.”
Doğukan Vurgun