Vali Kırbıyık, Hızlı tren hattında incelemelerde bulundu

Hızlı tren çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Kırbıyık, yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı

Vali Kırbıyık, Hızlı tren hattında incelemelerde bulundu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Kırklareli’ye bağlı Ağayeri köyünden başlayan ve Kuzucu-Abalar-Tayakadın güzergahından geçerek Yenikadın köyüne kadar devam eden hızlı tren hattında ve şehir merkezindeki deplase hattı ile viyadük bağlantılarında incelemelerde bulundu ve çalışmalarla ilgili yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı.

“54 kilometrelik kısmı Edirne ili sınırları içerisinde bulunuyor”

Halkalı- Kapıkule Hızlı Tren Hattı projesini yerinde inceleme fırsatı bulduklarını söyleyen Vali Kırbıyık, “Yüklenici firmanın yetkilileri ile birlikte yapılan çalışmaları yerinde gördük. Çerkezköy – Kapıkule hattı üzerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 77. km’den başlayıp 228. km’de bitecek olan bir çalışma. Bunun 54 kilometrelik kısmı Edirne ili sınırları içerisinde bulunuyor. Yaklaşık 174. km’den başlayıp 228. km’ye kadar devam eden kısım Edirne ili sınırlarında bulunuyor. Yaptığımız incelemelerde de memnuniyetle gördük ki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Önemli ölçüde tamamlanan yerler var.  Burada bulunduğumuz alan gibi ray döşemesi devam eden alanlar var. Üst yapının devam ettiği kısımlar var. Edirne kısmını da içinde bulunduran Çerkezköy – Kapıkule hattı ile ilgili yapım çalışmaları 2024 yılında tamamlanacak. 2024 yılı içerisinde Çerkezköy’den Kapıkuleye kadar olan hattaki tüm çalışmalar bitmiş olacak” ifadelerine yer verdi.

“Yolculuk 1 saat 20 dakikaya kadar düşecek”

Projenin geri kalanı içerisinde 2 etap daha olduğunu hatırlatan Vali Kırbıyık, “Halkalı- Ispartakule ve Ispartakule – Çerkezköy hatları. Buradaki çalışmalar ile ilgili olarak da ihaleler tamamlandı. Sözleşme süreci devam ediyor. Bu hatlarda bittiği vakit ise, Halkalı’dan Kapıkuleye kadar olan yolculuk 1 saat 20 dakikaya kadar düşmüş olacak. Edirne ili için ise bunun biraz daha kısa olarak yaklaşık 1 saat, 1 saat 10 dakikada Edirne’de olmuş olacak. Bu şehrimiz için son derece önemli. Şehrimizin hem ekonomisini çok yakından ilgilendiriyor. Hem de İstanbul’a olan entegrasyonunu çok yakından ilgilendiriyor” dedi.

Bu çalışmada emeği geçen başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere Devlet Demiryolları yetkililerine, yüklenici firmaya ve yetkililerine teşekkürlerini sunan Vali Kırbıyık, “Proje boyunca sabırla, fedakârca projeye destek olan projenin geçtiği köydeki tüm köylülerimize, muhtarlarımıza, ilçelerimize ve Edirne merkezde yaşayan Edirneli vatandaşlarımıza da sabırlarından ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi