Uzmanından uyarı: Sıcak havada kalbinize dikkat!

Meteoroloji verilerine göre kentte hava sıcaklıklarının hafta sonu 35 dereceye kadar çıkması bekleniyor.  Aşırı sıcak havalarda kalp hızında artış, tansiyonda düşme ve pıhtılaşmaya yatkınlık olabileceğini vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Çetin Gül, kalp, tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar ile hamileler ve bebeklerin güneş çarpmasına karşı tedbirli olmaları, mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaları gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Uzmanından uyarı: Sıcak havada kalbinize dikkat!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve özellikle hafta sonu artışa geçmesi beklenen sıcaklıklar Edirne'de 35 dereceye ulaşacak. Uzmanlar, aşırı sıcaklara dikkat edilmesi ve sıcak çarpmasına karşı önlem alınması gerektiğini belirterek vatandaşlara uyarıda bulunuyor.

65 yaş üstü hastalar, küçük çocuklar ve hamilelerin sıcak havadan en çok etkilenecek risk grubu arasında yer aldığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Çetin Gül,  bu grupta yer alan bireylerin sıcak çarpmasına meyilli olduğunu ve dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

Sıcak çarpmasının en önemli belirtilerinden birisinin yüksek ateş olduğuna değinen Uzman Dr. Gül, ateşin 40 derecenin üzerine çıkabildiği gibi kalp atışları ve nefes alış verişlerindeki hızın da değiştiğine dikkat çekti.

Sıcak çarpması karşısında nefes darlığı, solunum bozukluğu, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve bulantı-kusma, sersemlik hissi, huysuzluk, sinirlilik, gerginlik oluşabildiğini söyleyen Uzman Dr. Gül, aşırı derecede halsizlik, yorgunluk, ciltte kızarıklık ve kuruluk gibi belirtilerin de ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

Klimada serinlemeye çalışmanın da solunum ve sinir sistemine de başka zararlı etkileri olabileceğini belirten Uzman Dr. Gül, uzun süre klimalı ortamda kalmamak ve onun ayarını da iyi yapmak gerektiğinin altını çizdi.

"50 yaş üstü ve kilolu hastalar dikkat!"

Özellikle 50 yaş üstü kilolu ve  kalp damar sistemi hastalığı bulunanların sıcak havalarda daha dikkatli olması gerektiğine değinen Uzman Dr. Gül,  "Kalp damarlarında plak ya da  stent olanlar , bypass ameliyatı olmuş hastalar, daha önce kalp krizi geçirmiş hastalar sıcak havalarda dışarıya çıkmamalıdır. Çünkü sıcak hava daha önce kalp krizi geçirmiş hastalarda tekrar kalp krizini tetikleyebilir. Kalp yetmezliği olanlarda nefes darlığı ve yetmezlik bulguları artabilir. Ritim bozukluğu olan hastalarda ani ve tehlikeli aritmiler tekrar tetiklenebilir" dedi.

Kalp hastalarının sıcak havalarda dikkat etmesi gereken noktalara ilişkin de açıklamalarda bulunan Uzman Dr. Gül, tedavide kullanılan ilaçların etkisinin sıcak havalarda değişebileceğini ve kalp hastalarının ilaç tedavisinin doktoruna danışarak düzenlemesi gerektiğini vurguladı. Doktorun bilgisi olmadan kalp ilacının kesilmemesi ve dozunun değiştirilmemesi tavsiyesinde bulunan Uzman Dr. Gül, kontrollerin aksatılmamasının altını çizdi.  

"Mutlaka yeterli miktarda su tüketilmeli"

Gün içerisinde özellikle öğle ve öğleden sonra saat 15.00'e kadar olan sürede açık havada bulunulmaması gerektiğini söyleyen Uzman Dr. Gül, güneşli bir havada günü dışarıda geçirmek zorunda olanların mutlaka yeterli miktarda su içmeye özen göstermesinin faydalı olacağını dile getirdi.

Yorucu fiziki aktivitelerden kaçınılması ve yaz aylarında düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktora danışılması gerektiğinin önemine değinen Uzman Dr. Gül, Pamuklu, açık renkli giysiler giymenin, şapka- gözlük gibi koruyucu malzemeler takmanın sıcaktan koruyacağını ve sıvı kaybınızı azaltacağını ifade etti.

"Yürüyüş öncesi ve sonrası mutlaka sıvı alın"

Yürüyüş öncesi ve sonrası mutlaka su içilmesi tavsiyesinde bulunan Uzman Dr. Gül, Tatil beldelerinde deniz ve havuz kenarında alkollü ve kafeinli içecek içme alışkanlığından vazgeçilmesi, yürüyüş aralarında gölge ve serin yerlerde dinlenilmesi ve nefes alarak kalp sağlığının korunması gerektiğini aktardı.

Kalp hastası olan kişilerin yanlarında mutlaka cep telefonlarını bulundurması ve acil durumda çağırabilecekleri bir yakınının numarasının kayıtlı olmasının önemine de dikkat çeken Uzman Dr. Gül, sıcak havada tek başına dışarıya çıkan hastalara uyarıda bulundu.

Özlem Ceylan