Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı lezzetleri katılımcılardan tam not aldı

Edirne'de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Olgunlaşma Enstitüsü öğretmen usta öğreticileri tarafından hazırlanan Edirne Sarayı Mutfağı ve Osmanlı Helvaları adlı kitaplar ve kitaplarda yer alan lezzetler düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı lezzetleri katılımcılardan tam not aldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Olgunlaşma Enstitüsü öğretmen usta öğreticileri tarafından hazırlanan Edirne Sarayı Mutfağı ve Osmanlı Helvaları adlı kitaplar ve kitaplarda yer alan lezzetler düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Osmanlı Saray Mutfağı'nın tüm zenginliğini yansıtan Edirne Sarayı Mutfağı'nı detaylı bilgilerle ve çok özel tariflerle ortaya koyan kitabın girişinde Orta Asya ve Selçuklularda Yemek Kültürü Osmanlı Saray Mutfağı, Edirne Saray Mutfağı, şeklinde yer alan üç ana başlık altında yemek kültürü, yemek kültürüne etki eden unsurlar, yemeklerde kullanılan malzemeler, sofra adabı gibi hususlar ele alındı.

Hazırlanan kitaplarda çorbalar, etli yemekler, pilavlar ve dolmalar, unlu gıdalar, turşular, içecekler ve tatlılar yer alıyor. Seçkin minyatürlerle zenginleştirilen kitaplarda toplam 51 tarif yer alıyor.

Etkinlikte Osmanlı saray mutfağında yer alan dane-i yeşil, ballı mahmudiye, fodula ekmeği, Helva-i Hakani, Sultani Helvası ve Gül Şerbeti gibi lezzetler de ikram edildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İlknur Çelik, "Edirne Sarayı Mutfağı" temasının çıktısı olarak meydana gelen, gastronomi tarihi açısından çok önemli bu iki kitabı sunmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

"Bu tarifleri mutfak atölyemizde uygulayarak tanıttık"

Tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkartmak, günümüzde ve gelecekte yaşatmak amacıyla ortaya çıkan proje çerçevesinde Osmanlı Mutfağı'nı, özelinde de Edirne Sarayı Mutfağı'nı araştırarak tariflere ulaştıklarını belirten Çelik,  "Bu tarifleri mutfak atölyemizde uygulayarak tanıttık. Literatür taraması ve akademik araştırmalarla; çoğu unutulmuş, bazıları günümüzde de bilinen reçeteleri bir araya getirerek anlamlı bir çalışmaya imza attık. Yazılı kaynakların çok kısıtlı olması nedeniyle zorlu geçen bu süreçte Osmanlı Saray Mutfağının ne kadar özel, zengin ve çeşitlilik barındıran bir mutfak olduğuna tanık olduk, böylelikle yürüttüğümüz projenin önemini bir kez daha anlamış bulunduk" ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmasının ardından kitaplarda yer alan lezzetlerin tadına bakıldı. Osmanlı mutfağında yer alan lezzetlerin tadına bakan katılımcılar tam not aldı.

Lezzetlerin tadına bakmak için arkadaşlarıyla birlikte etkinliğe gelen Dilek Ozan, Osmanlı Mutfağında yer alan lezzetlerin tadına bakınca geçmişe gittiklerini ve lezzetleri çok beğendiklerini söyledi. Çok anlamlı bir etkinlik olduğunu belirten Ozan, birisi ballı diğeri irmikli olmak üzere 2 çeşit tatlının tadına baktıklarını ifade etti.

Özlem Ceylan