Üniversite öğrencilerinden İsrail'e 'Say Stop' eylemi

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi, Edirne Başkanlığı ve Trakya Üniversitesi öğrencilerince Gazze'deki insanlık dramına duyarlı ABD'deki öğrencilerin yanında olduklarını göstermek amacıyla SAYSTOP mesajını iletmek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Üniversite öğrencilerinden İsrail'e 'Say Stop' eylemi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı (ÜNİAK), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Avrupa'nın çeşitli ülkeleri ve 81 ilde üniversitelerde Filistin için yapılan protestolara destek vermek amacıyla eş zamanlı yürüyüş gerçekleştirdi.

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi Edirne Başkanlığı ve Trakya Üniversitesi öğrencileri İsrail'i "Say Stop" diyerek protesto etti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla Bolca Ana Yemekhanesi önünde bir araya gelen Trakya Üniversitesi (TÜ) öğrencileri, AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatının (ÜNİAK) organizasyonunda sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile "Ey dünya daha kaç çocuk ölmeli", "Türkiye'deki öğrenciler Filistin için birleşti", "Zulme ve zulmün ortaklarına sessiz kalmıyoruz" ve "Filistin özgür değilse tüm dünya tutsaktır" yazılı dövizler taşıyan öğrenciler, Balkan Yerleşkesi'ndeki Yaşam Merkezi'ne kadar yürüyerek ardından ise basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasının Türkçe metnini Edirne ÜNİAK Teşkilat Başkanı Eren Çam, İngilizce metnini ise Endonezyalı üniversite öğrencisi Dalwa Azzahra okudu.

"İnsanlığın utanç tablosu olarak değerlendireceği bir soykırım halini aldı"

1948’den bugüne kadar milyonlarca masum ve mazlum Filistinliyi göç, kıtlık ve ölümle sınayan İsrail yayılmacılığının 7 Ekim 2023 itibariyle tarihin akışı içerisinde insanlığın utanç tablosu olarak değerlendireceği bir soykırım halini aldığını söyleyen Edirne ÜNİAK Teşkilat Başkanı Eren Çam, "209 gündür çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişinin İsrail barbarlığı tarafından katledildiği binlerce kişinin evinden, yurdundan göçe sürüklendiği, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşanmaktadır. İnsanlığın yaşadığı acıları; canı yananın rengine, dinine ve diline göre tasnif etmeyi, kınamayı ve lanetlemeyi kendisine paye bilen ikiyüzlü egemen güçler ile uluslararası örgütler ise vahşeti yaşatan İsrail olunca bir kez daha sessiz kalmayı, katledilen bebeklerin görüntülerine karşı gözlerini kapatmayı, masum kadınların feryatlarına karşı kulaklarını tıkamayı tercih etmişlerdir" ifadelerine yer verdi.

Egemen güçlere ve uluslararası örgütlere elindeki siyasi, askeri ve ekonomik gücü kullanarak sessizlik baskısı yapan sözde İsrail Devleti artık mızrağın çuvala sığmadığının farkına varması gerektiğini belirten Çam, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan dinleri, ırkları, renkleri ve dilleri birbirinden farklı olan ancak vicdanı Gazze’deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlamıştır.  Artık tepki işgalcilerin hiç tahmin edemeyeceği bir yerden yükseliyor. En güvendikleri yer olan Amerika Birleşik Devletlerinin kalbi üniversitelerden gelen sesler işgalcilerin sistemlerini alt üst ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen makul çağrıları ses yalıtımlı odalarından duymayanlar, artık kelimenin tam anlamıyla çaresiz şekilde sonlarının yaklaştığını görüyor ve kontrollerini her geçen gün biraz daha kaybediyorlar" şeklinde açıklamada bulundu.

"Tarih sussa, hakikat susmayacak"

Arizona'da Florida'da, Ohio'da, Texas'ta, Kaliforniya'da yıllardır sırtlarını dayadıkları tüm üniversitelerin artık onlar için tehlikeden ibaret olduğunun altını çizen Çam, "İşkencelerine, soykırımlarına gelen yankılar, bağırmalar onlar için bir takım cezalandırılması gereken davranışlar. Çünkü yaptıklarının haksız olduğunu, hukuka ve vicdana aykırı olduğunu en iyi onlar biliyorlar. Bununla mücadele etmek içinde onurlu bir şekilde kendilerine direnen bilim insanlarını ve öğrencileri tutuklama yolunu tercih ediyorlar. Biz de bugün buradan haykırıyoruz. Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Hâlbuki biz sussak, tarih susmayacak. Tarih sussa, hakikat susmayacak" dedi.

ÜNİAK olarak vicdan sahibi her bir genç gibi Gazze’de yaşanan katliama karşı on binlerce gencin katılımıyla ilk günden bugüne kadar gerçekleştirdikleri SAYSTOP eylemleri, boykot çağrıları ve yardım faaliyetlerine ara vermeden devam edeceklerini belirten Çam, Gazze halkının çığlığına ses veren herkesin farklılıklarına bakmaksızın yanında olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Düzenlenen etkinlik basın açıklamasının ardından sorunsuz şekilde sona erdi.

Burcu Temel