Üniversite öğrencileri İsrail'in Refah'taki kampa saldırısını protesto etti

Edirne'de Bolca Ana Yemekhanesi önünde bir araya gelen üniversite öğrencileri, İsrail'in Gazze'nin Refah bölgesindeki sivillere karşı saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Üniversite öğrencileri İsrail'in Refah'taki kampa saldırısını protesto etti

AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı (ÜNİAK) ve İHH İnsani Yardım Vakfı Edirne Temsilciliği koordinasyonunda gerçekleştirilen yürüyüşe öğrenciler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri katıldı.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile "Gazze'de soykırım var", "Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil", "Hepimiz Gazzeliyiz, hepimiz Hamasız", "Özgür Filistin" yazılı dövizler ve "Türkiye'nin üniversiteleri de ayağa kalkmalı" yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, slogan atarak Bolca Ana Yemekhanesi önünden rektörlük binasına kadar yürüyüş yaptı.

Yürüyüşün sona ermesinin ardından basın açıklamasına geçildi. Açıklamaya Peygamber Sevdalıları Vakfı Trakya Bölge Koordinatörü Ömer Bozkurt okudu.

8 aydır devam eden ve günden güne artan zulmü, soykırımı kınamak için toplanmadıklarını ve Siyonist devletin, dün gece "2371 BLOK" adını verdiği ve 4 gün önce güvenli bölge olarak nitelediği Refah bölgesine sığınan Filistinli sivilleri yakarak şehit ettiğini hatırlatan Bozkurt, artık kınama zamanının geçtiğini ve üniversitelerde, kampüslerde, dersliklerde, meydanlarda ve ulaşabildikleri her yerde kalben buğu etmenin ötesine geçip, harekete geçmenin zamanı olduğunu ifade etti.

"Artık dünyanın dört bir yanı Filistin'dir"

Artık dünyanın dört bir yanının Filistin olduğunu söyleyen Bozkurt, "Titreyen her yürek, haykıran her dil Filistin için eylemdedir. Bizler bu davayı sadece yüreklerde ve dillerde değil, hayatımızın her alanında, şu an içerisinde bulunduğumuz kampüsümüzde, yarın içerisinde bulunacağımız iş yerimizde ve yetiştireceğimiz nesillerde yaşatmak zorundayız. O zaman, bugünü bir milat bilip, Aksa'nın bahçesinde, özgür Filistinli kardeşlerimizin evlerinde tekrardan bir araya geleceğimiz güne kadar, durmadan, yorulmadan, inancımızı kaybetmeden ve dünyevi kaygılar gütmeden bu davanın birer fertleri olacağımıza hep birlikte söz verelim. Bir Müslüman, bir insan olarak verdiğimiz bu sözü yerine getirebilmek adına, atacağımız ilk adımımız, dünyayı sermayesiyle yönetebileceklerini düşünen bir avuç Siyoniste ders vermek olsun! Özellikle, üniversitemiz içerisinde bulunan, kantinlerimizi zulme ortak hale getiren markaları tıpkı, Allah resulünün yapmış olduğu gibi, Müslüman ve insan olmanın verdiği sorumluluk gereği boykot edelim" ifadelerine yer verdi.

"Bütün dünya ve bütün insanlık zulme karşı bir arada"

Tek başına ve yalnız olmadıklarını söyleyen Bozkurt, "Bütün dünya ve bütün insanlık zulme karşı bir arada. Eylemden ne olur demeksizin, her gün ve her saat Filistin için ribatta olan insanlık, devletleri harekete mutlaka geçirecektir. Bunun örneği geçtiğimiz hafta, 3 Avrupa ülkesi olan İrlanda, İspanya ve Norveç'in Filistin'i özgür bir devlet olarak tanımasıydı. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Biz inanıyoruz ki, bu eylemlerimiz çığ gibi bütün meclisleri saracak ve bütün devletler Filistin'i özgür bir devlet olarak tanıyacak. Ancak, bu bir son değil! Aksine yeni bir dünyanın başlangıcıdır. Biz yine inanıyoruz ki bundan bir sonraki gerçek, başkenti Doğu Kudüs değil, bizatihi Kudüs'ün kendisi olan ve içerisinde herkesin barış içinde yaşadığı Filistin devletidir! şeklinde açıklamada bulundu.

Basın açıklamasının sona ermesinin ardından grup sessizce dağıldı.  

Burcu Temel