Türkiye şampiyonu Işık, olimpiyatlarda ülkesini temsil etmek istiyor

Edirne'de, 6 yaşındayken su korkusunu yenmek için başladığı yüzmede kısa sürede büyük başarılara imza atan ve Sivas'ta gerçekleşen Türkiye Arena Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye şampiyonu olan 13 yaşındaki Beyza Işık, olimpiyatlarda ülkesini temsil etmek istiyor.

Türkiye şampiyonu Işık, olimpiyatlarda ülkesini temsil etmek istiyor

Sivas'ta gerçekleşen Türkiye Arena Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonasına katılan Beyza Işık, 100-200 metre Kelebek ile 400 metre  Karışık kategorisinde olmak üzere 3 Türkiye Şampiyonluğu madalyası elde etti.

Edirne'de, 6 yaşındayken su korkusunu yenmek için yüzmeye başlayan Beyza Işık, 22-24 Temmuz 2022 tarihlerinde Sivas'ta gerçekleşen Türkiye Arena Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası'nda 100 ve 200 metre Kelebek ile 400 metre  Karışık kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu. Yaşına rağmen büyük başarılara imza atan Işık, 2024'te Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak Yaz Olimpiyatlarında ülkesini temsil etmek istiyor.

Okulu ve antrenmanlarını bir arada sürdürerek mücadele eden Beyza Işık, gösterdiği başarı ile küçüklerine ve su korkusu olanlara da örnek oluyor.

Havuza ve yazın denize gittiklerinde babasının yanından ayrılmak istemediğini ve sudan çok korktuğunu söyleyen 13 yaşındaki Beyza Işık, su korkusunu yenmek için başladığı yüzmede başarılar elde edince bırakmak istemediğini belirtti.

Madalya ve kupalar elde ettikçe bu sporu daha çok sevdiğini aktaran Işık, Sivas’ta düzenlenen Türkiye Arena Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonasında elde ettiği Türkiye şampiyonluğunun gurur ve mutluluğunu yaşarken hedefinin ise olimpiyatlarda ülkesini temsil etmek olduğunu duyurdu.

Sivas’ta düzenlenen Türkiye Arena Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonasında rakipleriyle yarışan Beyza Işık 100 ve 200 metre Kelebek ile 400 metre  Karışık kategorilerinde Türkiye Şampiyonu oldu. 200 metre Karışık kategorisinde ise Türkiye ikinciliği elde eden Edirneli yüzücü Işık, ailesine ve hocalarına büyük gurur yaşattı.

Çok çalıştığını ve başarılar gelince kendine olan güveninin arttığını belirten Işık, çalışmaktan asla vazgeçmediğini ve bu çalışmaların meyvelerini almanın çok keyifli olduğunu söyledi.

Yüzme korkusu olanlara ilk önce su korkusunu yenmelerini tavsiye eden Işık, herkesin korkularının üzerine gitmesi gerektiğine değindi.

"Güzel başarılar geldikçe yorgunluğumuzu unutuyoruz"

Kızları Beyza'yı 6 yaşındayken yüzme öğrenmesi için kursa verdiklerini söyleyen Anne Nilüfer Işık, yüzme öğrendikten sonra hocalarının desteği ile gittiği yarışmalardan madalyalar ve kupalarla dönmesi ile bu günlere geldiklerini ifade etti.

Beyza'nın elde ettiği başarıların ardından yüzmeyi bırakmak istemediğini ve daha fazla heveslendiğini söyleyen Nilüfer Işık, hayatlarını tamamen kızlarının başarısına adadıklarını ve her zaman ona destek olduklarını belirtti.

Hem dersler hem yüzmenin bazen yorucu olduğunu belirten anne Işık, güzel başarılar geldikçe yorgunluklarını unuttuklarını ve mutlu olduklarını dile getirdi.

Özlem Ceylan