Türk İslam Eserleri Müzesi'nin koleksiyonundan 60 eser ziyarete açıldı

Edirne'de '18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü' etkinlikleri çerçevesinde Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'ncü yılına özel 18 ve 19'ncu yüzyıl Türk İşleme ve Motifleri Sanatı Sergisi, düzenlenen törenle açıldı.

Türk İslam Eserleri Müzesi'nin koleksiyonundan 60 eser ziyarete açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

“18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü” tüm müzelerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu çerçevede Edirne'de de 1 hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Selimiye Camii'nin bahçesinde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi'nde açılışı yapılan sergide 18 ve 19'ncu yüzyıl Türk İşleme ve Motifleri Sanatı'na ait 60 eser yer alıyor. 

18 ve 19'ncu yüzyıla ait eserlerin yer aldığı sergide bindallı, pirpiri kaftan, Seccadeler, bindallı şalvar, cepken takımı, cepkenler, mimari motifli işlemeler, bitkisel motifli işlemeler ve hamam havlu takımları görücüye çıktı.

18 Mayıs  Uluslararası Müze Günü dolayısıyla Türk İslam Eserleri Müzesi'nin koleksiyonundan 60 eserin ziyarete açıldığını söyleyen Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. Yılına özgü hazırlanan bu sergide aynı zamanda Türk işleme sanatları ve motiflerinin de yer aldığını aktardı.  

Müzelerin yaşayan müze haline gelmesi için bu tür sergiler ve etkinliklerin çok önemli olduğunu belirten Soytürk, 18 Aralık 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak serginin mutlaka görülmesi gerektiğini belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu.

Serginin açılışına Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Edirne Müze Müdürü Şahan Kırçın, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürü Yusuf Şamiloğlu ve müze çalışanları katıldı.

Türk İslam Eserleri Müzesi'nin koleksiyonundan 60 eserin yer aldığı sergi 18 Aralık 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Özlem Ceylan