Türk Hava Kurumu deprem dolayısıyla bu yıl kutlama yapmadı

Türk Hava Kurumu'nun kuruluşunun üzerinden 98 yıl geçti. Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun Molla, ülkemizde yaşanan depremler dolayısıyla bu yıl genel başkanlık ve Türkiye genelindeki tüm şubelerde etkinlik ve kutlama yapılmadığını aktardı.

Türk Hava Kurumu deprem dolayısıyla bu yıl kutlama yapmadı

Türk Hava Kurumu kuruluşunun 98’nci yıl dönümü kutlama törenleri ve etkinlikler, “Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla iptal edildi. 16 Şubat 1925'te kurulan ve bu yıl 98’nci kuruluş yıldönümü olan Türk Hava Kurumu,  depremzedelerin acısına ortak oldu ve kutlama yapmama kararı aldı.

Cumhuriyetin kuruluşundan 16 ay sonra 16 Şubat 1925’te, Türk Havacılığının büyümesi, gelişmesi ve ilerlemesi için Türk Milletinin bağımsızlığının ancak göklere hâkimiyeti ile gerçekleştirileceğinin bilinci ile Türk Tayyare Cemiyeti’nin ilk adımı ve temeli olarak kurulan ve bu yıl 98’ncisi kutlanacak olan THK’nın kuruluş yıldönümü kutlamaları Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla iptal edildi. Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla kutlamaların iptal edildiğini söyleyen THK Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun Molla, depremin yarattığı tüm acıları hep birlikte paylaştıklarını ifade etti.

"Bu yıl, THK’nın 98’ci kuruluş yıldönümünü kutlamıyoruz"

O6 Şubat tarihinde büyük felaket olarak nitelendirilen, başta Kahramanmaraş ve Hatay olmak üzere diğer kentlerde de büyük yıkım yaratan 2 büyük deprem nedeniyle ülke olarak büyük bir acı ve yas içerisinde olunduğunu belirten Molla, Bu nedenle kurumun 98'nci kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla yapılacak olan tüm törenlerin genel başkanlık ve Türkiye genelindeki tüm şubelerde iptal edildiğini aktardı.

THK ailesi olarak çok üzgün olduklarını ve depremin yarattığı acıları hep birlikte paylaştıklarını aktaran Molla,"Depremde hayatını kaybedenlere rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz, yaralılara geçmiş olması dileklerimizi iletiyoruz. Deprem sonrasında yaşanan toplumsal dayanışmanın bir parçası olmak, afetzedelere yardım eli uzatmak gayreti ile, çabalarımız sürmektedir. Deprem bölgesine, en anlamlı ve fedakârca yardımlarda bulunan tüm Edirnelilere, sivil toplum kuruluşlarına, meslek kuruluşlarına ve kamu kurum ve kuruluşlarına şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Özlem Ceylan