Tunca Nehri kurudu

Edirne'ye hayat veren nehirlerden olan Tunca, kurak geçen kış ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının kurbanı oluyor. Nehrin su seviyesinin düşmesi çeltik üreticilerini kara kara düşündürüyor.

Tunca Nehri kurudu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de son günlerde yüzeyini kaplayan çöp ve yosunlarla gündeme gelen Tunca Nehri bu kez de kuraklık riski ile karşı karşıya. Kuruma noktasına gelen Tunca, bölgede üretim yapan çiftçileri de endişelendiriyor. Nehirden yaklaşık 20 bin dekar çeltik arazisi faydalanıyor.

Nehir suyunu kullanan çeltik üreticileri kuraklık nedeni ile endişeli şekilde yağış bekliyor. Nehrin debisinin geçen yılın aynı döneminde 4-5 metreküp/saniye iken, bu yıl yarı yarıya düşerek 2 metreküp/saniyeye kadar geriledi. Bu oran çeltik tarlalarının su ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor.

Nehirden motopompla su alan üretici kuraklık nedeni ile tarlasına çekemiyor. Ülke çeltik ihtiyacının yaklaşık yarısının karşılandığı kentte, nehrin kuruma ihtimali tarım için büyük bir yıkıma neden olabilir.

Çeltik üreticilerinden Mesut Çakır durumun içler acısı olduğuna değindi. Daha önceki senelere göre en kurak geçen yaz olduğunu belirten Çakır,’’ Bundan 3-4 yıl önce de aynı durumla karşılaşmıştık. O zaman hükümet yetkililerimiz Bulgar yetkililerle görüşerek bir protokol imzalayıp bizim imdadımıza yetişmişlerdi. Bir an önce aceleci davranıp yetkililerimizden Bulgar yetkilileriyle görüşüp derhal bir çözüm bulunmasını istiyoruz.’’ Dedi.

Bir başka üretici Vedat İmrak ise çözümün Bulgaristan gelen suyun arttırılmasıyla olacağını belirtti. İmrak ‘’Türkiye’ye giren su üst köyleri idare ediyor, ondan sona bize hiçbir şey gelmiyor.’’dedi. 

Çeltik üreticilerinden Mustafa Yücer ise 100 dekarlık arazisini sulamaya çalıştığını dile getirdi.

Yücer, ‘’Yetkililerin buna bir çare bulması lazım. Bulgar hükümetiyle veya yetkilileriyle bu işin bir çaresini bulmalarını istiyoruz. Aksi halde sonumuz kötü… Kuraklık gördük ama böyle tehlikeli bir duruma gelmedik. Yıllar önce sıkıntılı bir duruma gelmiştik ama peyderpey arkadan gelen su takviyeleriyle hallolmuştu. Mahsulümüzü iyi kötü çıkarttık. Ama bu yıl daha da kötü.’’ Dedi.

Edirne kenti için önemli su kaynaklarından olan Tunca’daki su seviyesinin yükselmesini isteyen üreticiler yetkililerin bir an önce sınır komşusu Bulgaristan ile görüşüp çözüm bulmasını istiyor.

İpek Esma Çeşme