Tunca Nehri, çöp ve yosunlarla kaplandı

Edirne'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Tunca Nehri'ni de olumsuz etkiledi. Adeta kuruma noktasına gelen Tunca Nehri, kirlilikten yeşile büründü.

Tunca Nehri, çöp ve yosunlarla kaplandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de, son yılların en kurak yılı yaşanıyor. Kış mevsiminin kurak ve yağışsız geçmesi kentteki nehirleri de olumsuz etkiledi. Kuraklık nedeniyle göletler kururken, Tunca Nehri'nin debisi de adeta dip seviyeleri gördü. Önceki yıllarda taşkınlarla gündeme gelen Tunca Nehri, son yıllarda kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Edirne’de debisi düşen ve kuruma noktasına gelen Tunca Nehri, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklarından nasibini aldı. Adeta bataklığa dönen ve yeşile bürünen nehre atılan çöpler de gün yüzüne çıktı. Bu durum canlıları da olumsuz etkiliyor. Azalan su seviyesine bağlı olarak nehirdeki canlılara hem daha az yaşam alanı, hem de daha az oksijen kalıyor.

Nehir, atılan atıklarla çöplüğe dönerken, su yüzeyi ise plastik atıklar, cam şişeler ve sazlıklarla kaplandı. Yeşil renge bürünen nehir vatandaşları da tedirgin ediyor. Bu görüntülerin kente yakışmadığını belirten vatandaşlar, hem nehirde hem de çevresinde temizlik çalışması yapılmasını istiyor.

DSİ nehir debi verilerine göre Tunca Nehri'nin debisi saniyede 4 metreküpe kadar düştüğü görüldü.

"Tüm nehirler kurudu"

Edirneli vatandaşlardan Alattin Aygül, "Bu rezilliğe bir çare bulunması lazım. Suyun seviyesinin düşük olmasından dolayı yosun oluşuyor. Temizlenmesi gerek. Ayrıca bölgeye çöp konteynırı da koyulması gerekiyor. Daha önce burada oluşan çöplerin fotoğrafını çekip belediyeye atmıştım ama gelen giden olmadı. Buraya çok aile piknik yapmaya geliyor. Vatandaşlar çöpünü bırakıp gidiyor. Bu yıl yağış da çok olmadı olsa da damla damla oldu toprağı bile ıslatmadı. Tüm nehirler kurudu" dedi.

Hoş bir görüntü olmadığını belirten vatandaşlardan Cafer Güler, "Çok berbat. Misafirler gelip gidiyor. Geçen yıl da aynı şekildeydi. DSİ geçen yıl temizlik çalışması yapmıştı. Nehrin Temizlenmesini istiyoruz" dedi.

"Temizlenmesi gerek, koku mahvediyor"

Nehrin bir an önce temizlenmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlardan Sunan Aydemir,  "Koku da çok mahvediyor. Temizlenmesini istiyoruz. Vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Lütfen çevreyi kirletmeyelim. Cam şişedir kutu şişedir bunların atılması hiç hoş değil. Bunlar yapılmasın Edirne'miz daha güzelleşsin" dedi.

Burcu Çevik