Trakya Birlik'te Kırbiç güven tazeledi

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifler Birliği (Trakya Birlik), 2021-2022 iş yılı olağan genel kurulunda yeni yönetim belirlendi. Gerçekleştirilen seçimlerde Mavi liste ile seçime giden mevcut başkan Şafak Kırbiç ve ekibi 215 oy alarak güven tazeledi.

Trakya Birlik'te Kırbiç güven tazeledi

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Yaklaşık 600 kişinin katılımı ile başlayan genel kurulda, Şafak Kırbiç’in mavi liste ile Cem Özkan’ın sarı listesi yarıştı. Genel kurulda 298 oy kullanıldı. 2 oyun geçersiz sayıldığı seçimlerde Şafak Kırbiç’in mavi listesi 215, sarı liste ile seçime giren Cem Özkan ve ekibi ise 81 oy aldı.

Edirne'de Mimar Sinan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurul açılış konuşmaları ile başladı.

Ardından divan heyeti belirlendi. Divan başkanlığına Durgut Ersoy (Pehlivanköy Koop.), Başkan Vekilliği’ne Levent Kızıltan (Gelibolu Koop.), Katip Üyeliklere Göksel Baytop (Babaeski Koop.)  ve Yaşar Şentürk (Hayrabolu Koop.) seçildi.

Divan heyetinin belirlenmesi sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından birliğin yönetim kurulu seçimleri gerçekleştirildi.

Türkiye'nin en büyük üretici birliklerinden olan Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifler Birliği (Trakya Birlik), 2021-2022 iş yılı olağan genel kurulunda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, 3 milyar 881 milyon 323 bin 170 TL tutarındaki ürün bedelinin tamamının ortaklara ödendiğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük üretici birliklerinden olan Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifler Birliği (Trakya Birlik), 2021-2022 iş yılı olağan genel kurulunda yeni yönetim belirlendi. Gerçekleştirilen seçimlerde Şafak Kırbiç Mavi, Cem Özkan ise sarı liste ile yarıştı.

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) yeni yönetimi, 2021-2022 İş Yılı Olağan Genel Kurulu başladı. Genel kurula Trakya Birlik yönetim kurulu üyeleri, Marmara Bölgesi'ndeki 35 kooperatifin yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve birlik ortakları katıldı.

Mimar Sinan Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda konuşma yapan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, geçtiğimiz yıl 311 bin 220 ton ayçiçeği mubayaası (satın alım) gerçekleştirdiklerini belirtti.

Trakya Birlik'in yoğun emek ve çaba sarf ettiğini aktaran Kırbiç, kamuoyunun beklediği ayçiçeği fiyatının belirlenmesi ve ortakların emeklerinin karşılığının ödenmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. 2021-2022 iş yılını başarılı geçirdiklerini söyleyen Kırbiç, 2021 yılında 278 bin 465 ton olan ürün mubayaasının 2022'de 311 bin 220 ton olarak gerçekleştiğini belirtti.

"3 milyar 881 milyon 323 bin 170 lira ödendi"

Geçen yıl yaşanan kuraklığın verimi etkilediğine değinen Kırbiç, hasat öncesi yaşanan kuraklıktan dolayı ayçiçeği mubayaasının beklentilerin bir miktar altında kaldığına dikkat çekti.

Trakya Birlik olarak mubayaasının 96 bin 158 tona ulaştığı 8 Eylül 2022 tarihi itibarıyla ton başına 12 bin lira avans fiyat açıklandığını dile getiren Kırbiç, hasat sonuna gelindiğinde ortaklardan mubayaa edilen toplam tonajın 311 bin 220 ton seviyesine ulaştığını söyledi.

Randıman oranı esaslı alım ile ortakların eline ton başına 12 bin 943 lira geçtiğini aktaran Kırbiç, 3 milyar 881 milyon 323 bin 170 lira tutarındaki ürün bedelinin tamamını ortaklara kısa süre içerisinde ödendiğinin altını çizdi.

Birliğin açıkladığı ton başına 12 bin liralık fiyatın ülke genelinde siyasiler ve tüm üreticiler tarafından referans olarak gösterilerek takdir edildiğini vurgulayan Kırbiç, Trakya Birlik'in işletmelerinde 24 saat çalışma esasıyla üretiminin sürdüğünü ve maksimum kapasiteyle üretilen mamullerin piyasaya arz edildiğini ifade etti.

"Hedefimiz tüketicilerimize sunduğumuz mamullerin üretimindeki sürdürülebilirliği sağlamak"

Trakya Birlik faaliyet ve çalışmalarında önceliklerinin ürünlerin tarladan sofraya gelene kadar her aşamanın en iyi şekilde yürütülmeye çalışıldığını söyleyen Kırbiç, "Hedefimiz tüketicilerimize sunduğumuz mamullerimizin üretimindeki yüksek standartlarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve ülkemiz için en temel tarım ürünlerinden olan yağlık ayçiçeği tohumunun üretiminde sürdürülebilirliğe destek vermektir" dedi.

"Çiftçilere akaryakıt anlaşması müjdesi"

Önümüzdeki ayçiçeği ekim sezonunda çiftçinin kullanabilmesi için akaryakıt firmasıyla anlaşma yapacaklarını müjdeleyen Kırbiç, projelere ilişkin de açıklamada bulundu.

En büyük gayret ve çabalarının, birliğin üretim, depolama, kooperatifçilik hizmet yapısı konusunda öz sermayeyi ve rekabetçiliği koruyarak yatırımlara hız kazandırmak olduğunu aktaran Kırbiç, "Tamamladığımız 4 yıllık görev süremiz içerisinde imkânlarımız çerçevesinde yatırımlarımızı sürdürerek, her iki fabrikamızda üretim kapasitelerimizi arttırarak, teknolojilerini yenileme konusunda yatırımlar yaptık. Önümüzdeki süreçte çiftçilerimizin, ortaklarımızın akaryakıt ihtiyaçlarının karşılaması için bir akaryakıt firması ile anlaşma sağladık. Ayçiçeği ekim sezonuna kadar çiftçilerimiz anlaşmalı olarak nakit ve vadeli akaryakıt ürünlerini kurumumuzdan sağlayacaklardır” ifadelerine yer verdi.

Ardından gerçekleştirilen seçimde genel kurulda 4 yıl süreyle görev yapacak yönetim kurulu üyeleri belirlendi. Mavi Liste ile güven tazeleyerek seçimi kazanan Şafak Kırbiç'in listesinde şu isimler yer aldı.

Asıl yönetim kurulu listesi Emre Yılmaz, Hilmi Kahraman, Ahmet Akgün, Hüseyin Kocabıyık, Remzi Kobak isimlerinden oluşurken, yedek listede ise İsmail Sancakçavuşu, Erkan Şener, Salih Köse, Mustafa Balcı, Zekeriya Güven ve Hakkı Çetin yer aldı.

Özlem Ceylan