THK Ramazan boyunca depremzedeler ve öğrenciler için fitre-zekât toplayacak

Türk Hava Kurumu Edirne Şube Başkanı Avukat Coşkun Molla, bu yıl toplanan fitre ve zekât bağışlarının yüzde 60'ının depremzedelere destek olarak verileceğini belirtti.

THK Ramazan boyunca depremzedeler ve öğrenciler için fitre-zekât toplayacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

THK'nin kanunların verdiği yetkiyle fitre ve zekât bağışlarını alabilecek kurumlar arasında yer aldığına değinen Molla, her yıl Ramazan aylarında vatandaşlar tarafından verilen fitre ve zekât bağışlarının genellikle eğitimde kullanıldığını, bu yıl Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle toplanan bağışın yüzde 60’ının afetzedeler destek olmak için verileceğini ifade etti.

“Deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardım eli uzatılması için aracı olmak istiyoruz”

Bağışlardan kalan yüzde 40’lık kısmın ise her yıl olduğunu gibi gençlerin eğitiminde kullanılacağını hatırlatan Molla, “Depremin ilk günlerinden itibaren Türk Hava Kurumu deprem bölgelerine ciddi bir insani yardımlarda bulundu.  Şunu unutmamak gerekir örneğin İskenderun Limanı’ndaki yangını Türk Hava Kurumu uçakları söndürdüğünü tekrar vurgulamak ve bu tür felaketlerde ne kadar önemli olduğunu halkımızın bilgisine sunmak istiyorum. Bu sene alınan bu karar gereğince bizde şube olarak çalışmalarımıza başladık. Pankartlarımızı kentin farklı yerlerine astık bu şekilde halkımızın deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza bir kez daha yardım eli uzatması için aracı olmak istiyoruz. Halkımız deprem felaketinden sonra bir yardımseverlik örneği gösterdi. Gerek Valiliğin toplamış olduğu yardımlar gerekse Edirne Belediyesi’nin organizasyonlarıyla toplanan yardımlar bölgeye ulaştırıldı. Türk Hava Kurumu olarak yönetim kurulu arkadaşlarımızla kendi imkânlarımız ile kişisel olarak bağışlarımızı yaptık.” Dedi.

“Koordinasyonu kurduk”

Fitre zekât dağıtımı ve tekrar toplanmasına yönelik toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Molla, ilk adımda insanlara ulaşabilmek için muhtarlarla koordinasyon kurmaya başladıklarını belirtti.

Milli Eğitim Müdürlüğü’yle de bir iş birliği yapılacağını duyuran Molla, milli eğitim vasıtasıyla fitre ve zekât zarflarının öğrencilere dağıtılacağını aktardı.

Öğrencilerin biriktirdikleri harçlılarla bağışta bulunduğunu dile getiren Molla, gösterilen ilgini çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Molla, 7’den 70 e fitre ve zekât zarflarını vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını söyledi ve şunları kaydetti:

“Bu sene umarım daha da büyük ilgi olacaktır. Bu hafta içerisinde yetkili kurumlarla temaslarımızı tamamlamış olacağız daha sonra da fitre ve zekât zarflarını dağıtmaya başlayacağız. Ramazan boyunca zarfların dağıtımı ve geri dönüşleri sağlanmış olacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çarşıda bir tane bağış kabinimiz olacak burada da sürekli bir görevlimiz olacak vatandaşlarımız buradan bağışlarını yapabilecek.”

Doğukan Vurgun