Tekin, İslam Birliği'nin temel taşını oluşturan D8'in desteklenmesi gerektiğini söyledi

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Sinan Tekin, 15 Haziran 1997'de kurulan D-8'in (Developing - Gelişmekte olan 8 ülke) adil bir dünyanın kurulması için tek umut olduğunu söyledi.

Tekin, İslam Birliği'nin temel taşını oluşturan D8'in desteklenmesi gerektiğini söyledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İslam Birliği'nin temel taşını oluşturan D8'in hem maddi hem de kurumsal olarak daha çok desteklenmesi gerektiğini ifade eden Tekin, “Milli Görüş Lideri 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından 1997 yılında ümmetin birlik ve beraberliğinin sağlanmasının temeli olarak kurulan D8'e her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. D-8 üyelerinin sahip olduğu nüfusu, doğal kaynakları, potansiyel ticaret hacmi, siyasi, askeri gibi alanlarda kurulacak olan iş birliği imkânlarıyla büyük bir güçtür. D-8’in kurulma aşamasından itibaren ilk hedeflerinden biri de üye ülkeler coğrafyasını genişletmek olmuştur. Brezilya, Arjantin ve Rusya olmak üzere dünyada güç dengelerinde yeri olan ancak Batı tarafından kenarda tutulmaya çalışılan devletlerin üyeliğini sağlamak bir sonraki adımın en önemli parçası olmuştur.” dedi.

Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütünün, yaklaşık 1,2 milyar nüfusu ve küresel ticarette yüzde 14’lük payıyla 26 yıldır varlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Tekin, “D-8 ‘in hedefinin, gelişmekte olan ve özelde de birlikte hareket etme iradesini göstermiş 8 ülkenin dünya ekonomisindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkileri çeşitlendirmek ve yeni fırsatlar oluşturmak, uluslararası düzeyde karar alma süreçlerine katılımı artırmak ve daha iyi bir yaşam standardı sağlamaktır.” dedi.

Haber Merkezi