Tava ciğer Ustası, tarihi lezzetin tarifini verdi

Osmanlı'ya başkentlik yapmış Edirne'de, saray mutfağının önde gelen lezzetlerinden birisi olan tava ciğer, yerli ve yabancı birçok turist tarafından yoğun ilgi görüyor. Tava Ciğer Ustası Uğurcan Imrak, kente gelemeyip bu tarihi eşsiz lezzeti evlerinde yapmak isteyenler için tarif verdi.

Tava ciğer Ustası, tarihi lezzetin tarifini verdi

Kurban Bayramı dolayısıyla kentin meşhur lezzetini dünyaya tanıtan tava ciğercilerde yoğunluk yaşanırken, bu eşsiz lezzetten mahrum kalmak istemeyen vatandaşlar için ise evlerinde pişirmek için fırsat sunuldu.

Kurban etinin karaciğerinden tava ciğer yaparak sofraları süsleme tavsiyesinde bulunan ustalar, bu lezzetin püf noktaları ile ilgili bilgi verdi. Tava ciğer ustası Uğurcan Imrak, kurbanın karaciğerinin en güzel tava ciğer şeklinde değerlendirilebileceğini ifade etti.

Kurban Bayramı’nda hemen hemen her evde geleneksel olarak et yemekleri pişirilir. Tava ciğer ustası Uğurcan Imrak, yemek isteyip de Edirne’ye gelemeyenler için tarihi lezzetin tarifini verdi. Tava ciğer ustası Uğurcan Imrak Vatandaşlara kurban edilen hayvanın karaciğerinin nasıl değerlendirilebileceği hakkında tavsiyelerde bulundu.

Dananın karaciğerinin mermer bir masanın üzerine yatırılarak keskin bir bıçakla üzerindeki zarının soyulduğunu söyleyen Imrak, “Zarını soyduktan sonra yavaş yavaş fileto şeklinde doğruyoruz. Bu arada içerisinden sinirleri çıkacak. Onları da kenara ayırıyoruz. Ciğeri bir peçete kalınlığında kesiyoruz. Kesim bittikten sonra bir kevgirin içinde bol su ile yıkıyoruz ve ardından üzerine çok az tuz serpiyoruz. Daha sonra 30 dakika kadar suyun süzülmesini bekliyoruz. Büyükçe yayvan bir tavanın içine bol sıvı yağ koyuyoruz. 120 derece sıcaklıkta yağı ısıtıyoruz. Ciğerleri unda gezdirdikten sonra silkeleyip üzerinde un kalmayacak şekilde yağ dolu tavaya hafifçe bırakıyoruz. Kızardıkça ciğerleri çeviriyoruz. İstenilen gevrekliğe göre ortalama 1 dakika pişiriyoruz ve ciğeri afiyetle tüketiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Burcu Temel