Tarihi çarşı esnafı, sokaktaki canları sahipsiz bırakmıyor

Edirne'de Tarihi Alipaşa Çarşısı esnafları, kışın soğuk havada yazın ise kavurucu sıcaklarda yiyecek ve içecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına sahip çıkıyor. Esnaf, tarihi çarşıya sığınan sokaktaki canları yalnız bırakmıyor.

Tarihi çarşı esnafı, sokaktaki canları sahipsiz bırakmıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Saraçlar Caddesi'nde esnafının yıllardır beslediği sokak hayvanları, Tarihi Alipaşa Çarşısı'nda daha kepenkler açılmadan gelip dükkanların önünde bekliyor. Sabah erkenden kepenklerini açarak çalışmaya başlayan esnaflar, ilk olarak sokak hayvanlarının beslenmesine katkı sağlıyor, daha sonra ise tezgahlarını açarak işlerine koyuluyor.

Tarihi Alipaşa Çarşısı'nda Petshop sahibi esnaflar, sokak hayvanlarının karınlarını doyurması için mama ve yem desteği sağlıyor. Esnafın bu duyarlı davranışı ise çevredekilerden takdir topluyor.

"Onlara destek olmaya çalışıyoruz"

Sıcak ve soğuk havada yiyecek içecek bulmakta zorlanan kedi ve köpeklere ellerinden geldiğince mama desteğinde bulunup besleme yaptıklarını söyleyen  Tarihi Alipaşa Çarşısı esnaflarından Çağdaş Keskin, "Soğuk havalarda bahçelere, caddelere ve işlek noktalara mama ve su kapları koyuyoruz. Saraçlar Caddesi'ndeki kuşlara yem veriyoruz. Bu şekilde onlara destek olmaya çalışıyoruz. Özellikle soğuk havalarda sığınacak yer bulamadıkları için çarşımıza sığınıyorlar. Bizler de esnaf olarak elimizden geldiğince yiyecek içecek bulmakta zorlanan canlarımıza yardım etmeye çalışıyoruz" dedi.

"Sadece insanlar değil, sokaktaki canlar da çarşımıza sığınıyor"

Soğuk olduğunda, yağmur yağdığında sadece insanların değil, sokaktaki canların da tarihi çarşıya sığındığını söyleyen Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış,"Burada iki Petshop dükkanı olan esnafımız var. Onlar da ellerinden geldiğince çarşımıza sığınına sokak hayvanlarını besleme konusunda destek oluyorlar. Çarşımızda dolaşan müşterilere bir zararları olmuyor. Geliyor yemeğini yiyip gidiyor. Sürekli çarşımıza gelen kedi ve köpeklerimiz var. Bazen çok soğuk olduğu zaman bunları içeride bırakıyoruz. Gün içerisinde burada insanların yanı sıra hayvanlara da dokunacak şeyler yapıyoruz. Yazın sıcaklarda çarşımızın etrafı ve çatımıza su kapları koyuyoruz. Kuşlar kediler ve diğer hayvanlar da bunlardan faydalansın diye. Bu konuda duyarlılık çağrısında bulunuyorum. Onlar da bir can ve hayatta kalmaya çalışıyorlar" ifadelerine yer verdi.

İpek Esma Çeşme