Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Tıp Fakültesi Öğrencileriyle buluştu

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Edirne'de söyleşi gerçekleştirdi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Tıp Fakültesi Öğrencileriyle buluştu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Bilimsel Araştırmalar Topluluğunun organizasyonuna katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Ortaylı, ‘Acil Tıbba Multidisipliner Yaklaşım’ söyleşisi gerçekleştirildi.

Son dönemde tıbbi personele yönelik saldırıların itibarın zedelenmesi konusunda oldukça zararlı olduğunu dile getiren Ortaylı, tıbbı personele saldıranların tımarhaneye kapatılması gerektiğinin altını çizdi.

Acil Tıbba Multidisipliner Yaklaşım’ konulu söyleşide modern tıp hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ortaylı, “modern tıp ile ‘kocakarı’ tıbbının birbirini tamamlayıcı nitelikte modern tıp ile ‘kocakarı’ tıbbının birbirini tamamlayıcı nitelikte.” Dedi.

Ortaylı, son dönemde tıbbi personellere yönelik artan saldırıları kınayarak bu saldırıların tıp camiasının itibarını zedelediğini belirtti.

Hekimler göçü hakkında değerlendirmelerde bulunan Ortaylı, “ Türkiye’de bu hep vardı. Hekimlere dışarıdan çok fazla talep geldi. Tıbbi bilgi deneyle ve tecrübeyle artar. Mevzu artık geçinmekten ziyade itibara dönüştü.” Şeklinde konuştu.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunana Ortay’lı, “ kimse 20 yaşında yaptığı işten memnun olmaz. Sürekli memnuniyetsizlik hali olur. O mesleği yapmasaydım bunu yapsaydım gibi düşünerek sürekli memnuniyetsizlik olur. O yüzden kafayı boşaltmak lazım ara sıra. Beyninizi boşaltacaksınız ki devem edebilesiniz. Çalışın ve vazgeçmeyin.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra Ortay’lı öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Söyleşi sonunda Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Bilimsel Araştırmalar Topluluğu öğrenciler Ortaylı’ya plaket takdim etti.

İpek Esma Çeşme