Tarife değişikliği olmadan tava ciğere zam yapılıyor

Edirne'de tava ciğer esnafı maliyetlerini neden göstererek tarife fiyatında artışa gidiyor.

Tarife değişikliği olmadan tava ciğere zam yapılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarihi Edirne tava ciğeri yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Edirneli tava ciğer esnaflarının önünde kuyruk oluşturan bu lezzette maliyetler neden gösterilerek zam yapılıyor. Tarife fiyatı 120 TL olan Tava Ciğer bazı işletmelerde 140 ile 160 lira arasında satılıyor. Bazı esnaflar ise tarifeye uyarak tava ciğeri 120 liradan satmaya devam ediyor.

Konuya ilişkin konuşan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, “En son verdiğimiz tarife 120 TL, üzerinde satıyorlar ise ilgili kurum ve kuruluşların ilgilenmesi gerekir. Tarifenin üzerine çıkan arkadaşlar olduğunu duyuyoruz. Tarifelere uymayan esnaflara ETSO olarak yaptırım uygulatma pozisyonumuz yok.” Dedi.

                 Irmak, kendilerine gelen fiyat artış talebinin olmadığını belirtti.

                Tarifelerde artış isteyen esnafların odalara başvuru yapması ve ilgili komitelerin incelemelerin ardından belirlenen tarifeye göre satış yapmaları konusunda uyarılarda bulunan Irmak, “Şuanda Tava Ciğer tarifesini 120 lira olarak vermiştik. Ciğercilerin, esnafların fiyat denetimlerini yapan kurum bizler değiliz. Esnaflarımız bizlere müracaat ediyor. İlgili komitelerde maliyetler fiyatlar değerlendirildikten sonra yönetimin tarafından fiyat tespit edilerek tarif veriliyor. Tarife dışı uygulamalar var ise bunları denetleyecek başka birimler var. İl Ticaret ve Belediye Zabıta Müdürlüğü bunları denetleyecek birimlerdir. Ciğercileri kategorize etmek istemiyorum. Yüksek fiyat hak eden ve etmeyen ciğerciler var. Aslında temel gıda maddelerinin dışındaki hizmetin tarife ile olmasına karşıyım. Ama prosedür gereği oda olarak değerlendirip tarife veriyoruz. Esnafların bize talebi olmadan biz tarife çalışması yapmayız. Vatandaş memnun demektir. Tava ciğer için 120 liranın üzerinde yeni müracaat olmadı. Müracaat olmadığı takdirde değerlendirme yapamayız. Bizim odamıza bağlı olan ciğerciler bir talebi olur, onun içinde makul gerekçeler gerekli yani, ciğer fiyatı arttı, yağ fiyatı şu kadar oldu. Açıklamaları olduğu süreçte bizlerde değerlendirmelerimizi yaparak tarifeleri ona göre belirleriz. En son verdiğimiz tarife 120 TL, üzerinde satıyorlar ise ilgili kurum ve kuruluşların ilgilenmesi gerekir. Tarifenin üzerine çıkan arkadaşlar olduğunu duyuyoruz. Tarifelere uymayan esnaflara ETSO olarak yaptırım uygulatma pozisyonumuz yok. Ben üyelerimizin yanındayım ama halkında yanındayım. Maliyetler yükseldiyse ilgili komitelerden karar çıktıktan sonra tarifeye geçmelerini öneririm. Herkes kafasına göre fiyat tarifesi uygulamamalı.” Şeklinde konuştu.

Ciğerci esnafı Kemal İmrak da tava ciğeri tarife fiyatına uygun şekilde sattıklarını ve fiyatlardaki artışı gören sakatatçıların da zam yaptığını söyledi.

 Piyasada fiyatların sürekli hareketli olduğunu aktaran İmrak, “Tava ciğerin fiyatı 120 lira. 160 liraya da satan yerler var ama olmaması lazım. Resmi fiyatımız 120 lira. 40 yılı aşkın süredir bu işi yapıyorum. O günden bugüne kadar söylemiş olduğum tek şey şu ne zaman fiyatlarda bir artış olursa biz de 1 lira, sakatatçılarda 10 lira artış olur. Biz bunun imalatçısıyız yüzde 20 artımı var.  Tek ele düşmüş vaziyet yaşıyor sakatat ve et.  Hayvan yetişmiyor ve bakımı zor. Ciğerin olması gereken fiyatı 120 liradır ben bu şeklide düşünüyorum. Serbest piyasadan dolayı fiyatlarda sürekli değişiklik oluyor.  Fiyatın artması hem bizim için hem de buraya gelen misafirlerimiz için büyük zarara neden oluyor. 5-10 lira artırmakla müşteri kaybediyoruz 40 liralık artış çok fazla. 4 kişi geldiği zaman 500- 600 lira kalkamaz masadan. Bu fiyatları Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası belirliyor.” Dedi.

Ciğerci Esnafı Erdal Akgün ise maliyetlerin yüksek olduğunu, sakatat fiyatlarındaki artış nedeniyle tarifede fiyat değişikliğine gittiklerini ifade etti.

Akgün, EDESOB tarafından belirlenen tarifenin 140 TL olduğunu onlarda uyguladıklarının altını çizdi ve şunları söyledi:

“140 liradan satıyoruz. Aldığımız ham ciğer her gün zam görüyor. Esnaf olarak bu işin gerçekten çok büyük üzüntüsünü çekiyoruz. Yağ fiyatlarında çok hafif bir artış oldu ama ciddiye alınacak bir artış değil. Belediyemizin bizlere göstermiş olduğu tarifeden tartarak ürünleri alıyoruz. Esnaf Odası bize 140 lira gibi bir fiyat belirledi ve bizde bu fiyattan ilerliyoruz.”

Doğukan Vurgun