Tapuda yeni dönem başladı! Artık işlemler noterden yapılabilecek

Evalım satım işlemi yapacak olan milyonlarca insanı ilgilendiren yeni dönem başladı. Artık evalım satım işlemlerinin noterlerde de yapılabilecek.Yeni dönemin başlaması ile birlikte vatandaşların mülkiyetlerini tapuda satışa çıkarabileceklerini söyleyen Edirne Emlak Müşavirleri Dernek Başkanı Serhat Çeker, noterlerde bu tapu alım satımlarının yapılabilmesi için noterin asaleten olması gerektiğine değindi.

Tapuda yeni dönem başladı! Artık işlemler noterden yapılabilecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

 

Ev, işyeri ve arsa gibi gayrimenkullerin satışında yeni dönem hayata geçirildi. Bugüne kadar sadece tapu dairelerinde yapılan alım-satım işlemleri 4 Temmuz itibarıyla noterde de yapılmaya başlandı.

Meclisin ve bakanlığın da almış olduğu kararla tapuda yapılan işlemler noterlere devredildiğini söyleyen Çeker, bu yapılan değişikliğin devlete tasarruf sağlayacağını ve çalışanların üzerindeki yükü azaltacağını aktardı. Uygulamanın Temmuz ayının başında hayata geçtiğini belirten Çeker, çalışmaların yeni başlamasına bağlı olarak tam olarak sistemin oturmadığına değindi.

İlk açıklamaya göre ortalama 500 lira ile işte 4 bin lira arasında gibi bir rakam belirtildiğini aktaran Çeker,şuan alım-satım bedelinin 4 bin ve 8 bin arasında değiştiğini ifade etti.

"Noterin asaleten olması gerekiyor"

Malını satmak isteyen vatandaşınişlemini E-Devlet'ten gördüğünü söyleyen Çeker,"E-Devlet'ten girerken ne diyor tapu seçeneğini seçiyorsunuz. Tapu neresi? Edirne Tapu olarak seçiyor. Şimdi e-Devlet'ten aynı sistem yükleniyor. E devletten sisteme girdiğin zaman tapu değil de noteri seçiyorsun. Edirne'de mevcutta kaç tane noter varsa oradaki noterler sıralanıyor. Ben birinci noter, ikinci noter veyahut da beşinci noter diyerekten işaretliyorsun. Noterlerde bu tapu alım satımlarını yapabilmesi için noterin asaleten olması gerekiyor. Noter eğer vekaletense, mevcutta noter var ama noteri atanmamış, yeni ataması yapılmamış. vekaleten yanındaki işte özel şeyi bakıyor. Vekaleten olarak devam ediyor. Onların bu tapu satışlarını yapma yetkisi yok. Yani noterden bir tapu devri satışı yapıldığı zaman o noterin asaleten olması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

Vatandaşların bu noktaya dikkat etmesi gerektiğini belirten Çeker, birçok noterde kamera olmamasına bağlı sorunlar yaşanabildiğini ve tapuyla ilgili işlemlerin açık alanda yapıldığını ve bunların kayıt altına alınması gerektiğini ifade etti.

Tapularda da yeni oluşturulan sistemlerin olduğunu belirten Çeker,"Türkiye'nin neresinde olursa olsun istediğimiz yere gidip de bu işlemleri yapabiliyorsun. Tercih edebiliyorsun.Yani malın Edirne'deyse Edirne'deki noter yapayım yok.İstanbul'dan yapabilirsin. Gerçi tapuda da bunlar artık. Bu sistem tapuda da oluşmaya başladı" dedi.

Noterlerde sistemin henüz oturmadığını aktaran Çeker, sistemin tam anlamıyla işlemesi için uzun bir zaman geçmesi gerektiğini vurguladı.

Satış işlemini noterden yapmak isteyenler Türkiye Noterler Birliği'nin elektronik randevu uygulamasından başvuru yapacak. Sisteme tarafların bilgileri, taşınmazın emlak vergi değeri ile taraflar arasında belirlenen satış bedeli gibi bilgiler işlenecek ve belgeleri yüklenecek.

Noterler, başvuruyu Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden sorgulayacak. Satış işlemine mani bir durum yoksa taraflara randevu verilecek.

Özlem Ceylan