Son yağışlar buğdayın gelişimini olumlu etkiledi

Edirne'de son bir haftada gerçekleşen yağışlar çiftçileri umutlandırdı. Son yağışlar buğdayların gelişimine olumlu yansıdı.

Son yağışlar buğdayın gelişimini olumlu etkiledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son bir hafta içerisinde Edirne'de gerçekleşen yağışlar, buğday ekimi yapan çiftçileri umutlandırdı. Geçen yılın kurak geçmesi nedeniyle endişe yaşayan çiftçiler, son günlerde düşen yağışlarla birlikte buğdayların gelişiminin iyi olacağını söylüyor.

Geçtiğimiz yılın zorlu koşulları sonrasında ekim ve kasım aylarında gerçekleşen yağışların, hasat döneminde daha verimli ürün elde etme şansı tanıyacağı belirtiliyor.

Çiftçiler, tarımsal faaliyetlerini sürdürürken, mevsim normallerine uygun yağışların devam etmesini ümit ediyor. Yağışlı günlerin, tarım sektörü için olumlu bir dönemin habercisi olduğu ifade ediliyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, gübreleme döneminin ardından düşen yağışların buğdayları olumlu etkilediğini söyledi.

Bölgede yağmur ihtiyacının olduğuna değinen Arabacı, “Su tarımsal üretim açısından çok önemli. Buğday ekim sürecinin ardından kasım ve aralık aylarında metrekareye ortalama 190 kilogram yağış almıştık. Tabi ocak ayı kış dönemini baz aldığımızda kurak geçti ancak son günlerdeki yağışlarla topraklarımız suyla buluştu." dedi.

Arabacı, son yıllarda kuraklık stresinin yaşandığına dikkat çekti.

Gerçekleşen yağışlarla kuraklık stresinin bir nebzede olsa ortadan kalktığını dile getiren Arabacı, “Yağışlar üreticiyi memnun etti. Üreticilerimiz hava durumun takip ediyor. Buna göre yağış öncesi gübrelemesini yaptı. Çünkü tam gübre atma dönemiydi. Bu dönemde yağmur bekliyorduk. Üreticilerimiz gübrelerini attı ve yağmurlar birlikte gübreler eridi. Buğdayın gelişimi açısından çok güzel bir ortam oluştu. Genel olarak kış yağışlarının bol olmasını ve taban suyunu dolmasını istiyoruz. Yaz döneminde yaşanabilecek kuraklığa karşı sıkıntı yaşamamak için. Bu gelen yağışlar bizi sevindirdi, inşallah böyle devam eder ve ürünlerimizin gelişimi güzel olur. Üreticilerimiz de emeğinin karşılığını alır." Dedi.

Doğukan Vurgun