'Soğuk havalar değil, ani ısı değişimleri hasta ediyor'

Ortadan kalktığı düşünülen Kovıd-19 vakalarına günümüzde de rastlandığını söyleyen  İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Ülgey, ani hava değişimlerinde görülen ve damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için kalabalık yerlerden uzak durulması ve maske takılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

'Soğuk havalar değil, ani ısı değişimleri hasta ediyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sıcaklıkların bir gün yüksek bir gün düşük olması hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uzun süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklılıklarının birden düşmesi ve balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havalar kışlıkların dolaptan çıkmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz haftalarda hava sıcaklıklarının 20 derecenin üstüne çıkmasıyla birlikte vatandaşlar yazlık kıyafetlerle dolaşmaya başlamıştı. Aniden soğuk havanın başlamasıyla kazak, mont ve botlar yeniden çıktı.

Geçiş mevsiminde gece gündüz arasındaki ısı farklarının hastalıklara davetiye çıkardığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Ülgey, bu durumda başında üst solunum yolu enfeksiyonu, nezle, grip, zatürre ve bronşit gibi hastalıkların ortaya çıktığını belirtti.

"İki ana noktaya dikkat"

Bu dönemde beslenme ve kıyafet seçimi gibi iki ana noktaya dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Uzman Dr. Ülgey, kıyafet şeklinde inceden kalına doğru olmak üzere kat kat giyim, beslenmede ise vitamin açısından zengin meyve ve sebze ağırlıklı olmasına özen gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kıyafet seçiminin önemine ilişkin açıklamada bulunan Uzman Dr. Ülgey, "Gündüz ve gece arasında ısı farklarının olmasından dolayı üşütmeye ve vücut direncinin kırılarak enfeksiyonların ortaya çıkmasına yol açacağından mutlaka bu dönem için kat kat giyim şekli uygulanmalıdır. Kat kay giyim şekli, inceden kalına doğru bir kıyafet seçimidir. Sabah ve akşam saatlerinde kalın kıyafetler, gün içerisinde ise daha ince kıyafetlerle ısı farkının vücuda zarar vermesini engelleriz" dedi.

Beslenmede özellikle dikkat edilmesi gereken noktanın vitamin açısından zengin meyve ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketilmesinin çok önemli olduğunu belirten Uzman Dr. Ülgey, bu meyve ve sebzelerin başında brokoli, ıspanak ve pırasa gibi sebzeler, portakal ve mandalina gibi C vitamini yüksek meyveler geldiğine değindi.

Özlem Ceylan