Sağlık Bakanlığı'ndan 100. yıla özel sergi

Sağlık Bakanlığı tarafından Cumhuriyet'in 100. yılı münasebetiyle 81 il ve 16 şehir hastanesinde eş zamanlı olarak '100 Yıldır Aynı Aşk ve Heyecanla' temalı fotoğraf sergisi düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı'ndan 100. yıla özel sergi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyetin ilk yıllarında hizmet veren sağlık çalışanlarına ve sağlık hizmetlerine ait fotoğrafların günümüze uyarlandığı sergi hastaneye gelenler tarafından da gezilerek incelendi.

Cumhuriyet döneminde köylerde tedavi yapan doktorlar, fedakârca çalışan hemşireler ve canla başla görev yapan sağlık çalışanlarının imkânsızlıklar içerisindeki mücadelelerini gösteren çok sayıda fotoğraf karesi Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'nde açılan sergide görücüye çıktı.  

Sergide ayrıca aradan geçen yüzyılda Türkiye’de sağlık hizmeti sunumunda imkânsızlıklarla değil, çağın en ileri teknolojileri ile ön plana çıktığına değinilirken; binalar, teknolojiler, imkânlar değişse de sağlık çalışanlarının aşk ve heyecanının hiç değişmediğine dikkat çekildi.

Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde bir resim sergisi organizasyonu düzenlendiğini söyleyen Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. İshak Yıldırım, fotoğrafların sergilenmesi için kentin en işlek, en çok çalışan, en çok hasta ve hasta yakınının girdiği, en çok insanın gün içerisinde bulunduğu yerlerinden biri olan Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'ni tercih ettiklerini belirtti.

"1923'ten 2023'e aynı aşk ve heyecanla çalışmaya devam ediyoruz"

1923'ten 2023'e aynı aşk ve heyecanla çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Dr. Edirne İl Sağlık Müdürü İshak Yıldırım,  "İnşallah 200'ncü yılda da, 300'ncü yılda da, 500'ncü yılda da bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Tüm sağlık çalışanlarımız, hekimlerimiz, ebelerimiz, hemşirelerimiz, sağlık memurlarımız, hasta bakıcılarımız, temizlik personelimiz ve sağlıkta çalışan tüm arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışmaktalar. Bu şekilde çalışmaya da inşallah devam edeceğiz. Cumhuriyet Bayramımız olsun, nice güzel yüz yıllarımız olsun" dedi.

Serginin açılışına Edirne Vali Yardımcısı Ercan Çiçek, İl Sağlık Müdürü İshak Yıldırım, Başhekim Gulsevin Şimşek, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Selma Heves ve Başkan Yardımcısı Onur Çakar, Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mustafa Kesler, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Op. Dr. Ali kaya, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Nuran Bilir, Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoglu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Edirne İl Müdür Vekili Sebahattin Bilgiç, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Gençlik Spor İl Müdürü Selim Ak, başhekim yardımcıları, hastane yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi'nde açılan sergi 27 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında yatan hasta servisi 1.kattaki fuaye alanında açık kalacak.

Özlem Ceylan