Projenin son etkinliği Edirne'de gerçekleştirildi

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER) ev sahipliğinde 'See & Hear' başlıklı Erasmus+ KA210-Yetişkin Eğitiminde Küçük Ölçekli Ortaklıklar- projesinin son etkinliği Edirne'de gerçekleşti.

Projenin son etkinliği Edirne'de gerçekleştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ETTDER’in ortağı olduğu “See & Hear” başlıklı projenin öğrenme, öğretme ve eğitim faaliyetleri kapsamında son etkinliği 7-11 Mart 2023 tarihleri arasından gerçekleşti. ETTDER’in sürdürülebilir turizm alanındaki uzmanlığı ve deneyimi ile yer aldığı projede Edirne, Filibe ve Üsküp’teki Avrupa tarih ve kültürünün yüksek değerdeki sembolik yerleri hakkında gençlerle yetişkinlerin  bilgilendirilmesi ve farkındalığının artırılması amaçlanıyordu.

Koordinatörlüğü Bulgaristan Filibe’den Courage Foundation (Cesaret Vakfı) tarafından yürütülen projede Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER), Filibe’den Trakia Tourism Region (Trakya Turizm Bölgesi Yönetimi Teşkilatı) ve Kuzey Makedonya’dan Youth Council Next Generation Skopje (Üsküp Gelecek Nesil Gençlik Konseyi) proje ortağı olarak yer alıyor. 1 Kasım 2021 tarihinde kabul edilerek çalışmalarına başlanan projenin Temmuz 2023 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

"Tarihi noktalar ziyaret edildi"                                                   

Projenin Edirne’de gerçekleşen son etkinliğine projenin hedef grubunu oluşturan 18 yaş üzeri gençlerden ve 55 yaş üzeri yetişkinlerden oluşan 18 kişi katıldı. Etkinlikte Edirne tarih ve kültürünün yüksek değerdeki varlıklarının rotası oluşturulmuş ve seçilen kültürel, tarihi ve inanç merkezleri gezilerek şehrin tarihi hakkında bilgiler verildi.

 Etkinlik kapsamında; Edirne şehrinin kent merkezi ve  tarihi çarşıları ile Hıdırlık Tabya, Sultan II. Bayezid Külliyesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kaleiçi (Old Town), Karaağaç, Selimiye Camii, Eski Camii, Edirne Büyük Sinagogu, Sveti Georgi ve Konstantin-Elena Bulgar Kiliseleri gibi inanç merkezleri,  kültürel ve tarihi destinasyonlar ziyaret edilerek Edirne’nin eşsiz kültür mirası hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Programa katılan Bulgar Ulusal Televizyonu da Edirne’de tüm etkinliğin yayınlamak üzere çekimini yapmıştır. Etkinlikler, katılımcılara Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nde yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

Proje ve Edirne etkinliği konusunda bir değerlendirme yapan proje koordinatörü Namık Kemal Döleneken, ETTDER’in küçük bütçeli bir projede çok önemli bir tanıtım başarısı gösterdiğini söyledi.

 Projenin ilk iki aşamasında karayolu ile erişim olanağı olan üç  ülke ve aynı destinasyonun parçası olan üç kentte kültür turizmi anlamında inceleme ve değerlendirme yapma şansları olduğunu söyleyen Döleneken,  "Bu anlamda hedef grubumuz ile interaktif geri bildirimlere de yer verdik. Bunları kültür turizmin geliştirilmesinde kullanacağız" dedi.

Haber Merkezi