Pazarkule'de geçişler hızlanacak ekonomi canlanacak

Modernizasyon çalışmaları tamamlanan Pazarkule Sınır Kapısı, düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 'Modernize ettikleri kapılarda, bekleme sürelerinin yarı yarıya azaldığını ve geçiş hacminin katlanarak arttığını söyledi.

Pazarkule'de geçişler hızlanacak ekonomi canlanacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'nin merkeze bağlı Karaağaç Mahallesi'nde bulunan sınır kapısında iki yıl önce aralık ayında başlatılan modernizasyon çalışmaları bu yılın mayıs ayında tamamlandı. Modernizasyon çalışmaları tamamlanan ve yenilenen yüzüyle hizmete açılan Pazarkule Sınır Kapısı, hem kent ekonomisine hem de turizme büyük katkı sağlayacak. Modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısı'nın açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, ekonominin temel kuralının ticaret varsa para, para varsa zenginlik, zenginlik varsa huzur olduğunu ve TOBB olarak bu vizyonla hareket ettiklerini ifade etti.

AK Parti hükümetinin olumlu yaklaşımıyla dünyada bir ilki gerçekleştirerek sınır kapılarını Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle modernize ettiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, yenilemeleri yaparken devlete maliyet yüklemediklerini vurguladı.

"Devletimizin kasasına 1 milyar dolar kazandırmış olduk"

Bugüne kadar 12 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yenilediklerini aktaran Hisarcıklıoğlu,  "Modernize ettiğimiz kapılarda, bekleme süreleri yarı yarıya azaldı, geçiş hacmi katlanarak arttı. Bütün bunlar için, Oda-Borsa camiası olarak, tam 650 milyon dolarlık yatırım yaptık.Yani devleti bu kadar para harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devletimiz 340 milyon dolar daha fazla vergi geliri sağladı. Demek ki Oda-Borsa camiası olarak, devletimizin kasasına 1 milyar dolar kazandırmış olduk. Bundan da sadece devlet değil, özel sektörümüz ve üyelerimiz de kazandı" ifadelerine yer verdi.

"İhracatın yüzde 85’i modernize edilen kapılardan geçiyor"

Ülkemizden karayoluyla yapılan İhracatın yüzde 85’inin modernize edilen kapılardan geçtiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Yeni kapılar sayesinde, mal taşıyan tırların bekleme süreleri kısaldı. Özel sektörümüz navlun masrafından tasarruf etti. Ayrıca ülkemize gelirken, Türkiye’nin görünen ilk yüzü olan çağdaş, güvenli ve konforlu tesislerimizle ülkemizin prestijini de yükselttik. Kamu ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz bu proje, dünyada da büyük beğeni topladı. Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa, Türkiye’nin bir projesi, dünya çapında en iyi örnek olarak seçildi ve gösterildi. Bütün dünyaya ‘eğer sınır geçişlerinizi hızlı hale getirecekseniz, güvenli hale getirecekseniz, Türkiye’nin yaptığı gibi yapın’ dediler. Tecrübe ve bilgimizi dünyaya ihraç etme noktasına geldik. İslam Ticaret-Sanayi Odası ile birlikte yeni bir girişim başlattık. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olan 57 İslam ülkesindeki kara gümrük kapılarını modernize etmeyi amaçladık. Yakında faaliyete geçecek bu ortak iştirakimizle birlikte küresel piyasalarda da ismimizi duyurmuş olacağız" şeklinde konuştu.

Modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısı ile ticaret ve turizmin hız kazanacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, ayrıca Kapıkule'nin yükünün azalacağını da hatırlattı.

Açılış töreninde konuşan TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Başkanı Arif Parmaksız, Pazarkule Sınır Kapısı modernize çalışmasının 100 milyon liralık bütçeyle yapıldığına değindi.

Peron sayısı 6'ya çıkarıldı

Modernizasyon sonrası sınır kapısında bir giriş ve bir çıkış olan peron sayısı, 3 giriş ve 3 çıkış olmak üzere 6'ya çıkarıldı. Gümrük sahasının 4 bin metrekarelik kullanım alanı da 22 bin metrekareye kadar genişletildi. Yenileme çalışmaları sonrası modern görünüme kavuşan Pazarkule'de arama hangarı, sosyal donatılar, personel binalarının yanı sıra yolcu binasında idari üniteler, zemin katta mağazalar yer alıyor. Sınır kapısında, X-Ray ofisi, mobil X-Ray ve köpek eğitim merkezi, Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü binası da bulunuyor.

Haber Merkezi