Optisyenden uyarı: 'Satın aldığınız güneş gözlüğü gözünüze büyük zarar verebilir'

Optisyen Serpil Gürpınar, merdiven altı satılan güneş gözlüklerinin göz sağlığına büyük zarar verdiğini belirterek vatandaşı gözlük alırken dikkat etmesi gerek konularda uyardı.  Yanlış tercih edilen güneş gözlüklerinin gözleri korumadığı gibi büyük zarar verdiğini belirten Gürpınar, 'Merdiven altı satın alınan gözlükler, katarak, göz alerjisi, baş ve göz ağrısı gibi birçok rahatsızlıklara neden olabilir' dedi.

Optisyenden uyarı: 'Satın aldığınız güneş gözlüğü gözünüze büyük zarar verebilir'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Optik işletmecisi Optisyen Serpil Gürpınar, güneş gözlüğü satın alırken dikkat edilmesi gereken konularda uyardı. Özelikle merdiven altı yerlerde satılan güneş gözlüklerinin gözlerimize büyük zarar verdiğini belirten Gürpınar, “Güneş gözlüğünün yapılış teknikleri farklı oldukları için mutlaka güvendiğimiz bildiğimiz bir optik mağazasından almanız gerekiyor. Merdiven altı üretimlerde ve dışarıda tezgâhlarda satılan güneş gözlükleri, bir miktar güneşten korusa da gözlerinize ileriki dönemlerde çok büyük zararlar verecektir” diye konuştu.

‘Önemli Rahatsızlıklara Neden Olabilir’

Optik mağazaları dışında satılan güneş gözlüklerinin  gözlerde önemli rahatsızlıklara neden olduğuna vurgu yapan Gürpınar: “Güneş gözlüğü alırken eğer mesleğiniz şoförlükse mutlaka polarize güneş gözlüğü kullanmanız gerekiyor. Gece araç kullanıyorsanız anti far boyamalı gözlükler tercih etmelisiniz. Karlı, yağmurlu, sisli havalarda anti far boyamalı gözlük kullana bilirsiniz. Günlük kullanım için ise renkli camlı, UV korumalı gözlükler tercih edebilirsiniz. Satın aldığınız gözlükler  bu kalitede değil ise optik gözlük kullanmayanlarda optik gözlük kullanmalarına neden olur. Bunun dışında katarak oluşumunu hızlandırır. Göz alerjilerine, yanma gözde batma, baş ve göz ağrısı gibi önemli rahatsızlıklara neden olabilir” dedi.

Doğukan Vurgun