Okullar açıldı, kırtasiyelerde hareketlilik arttı

2023-2024 Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte kırtasiye sektöründeki hareketlilik arttı.

Okullar açıldı, kırtasiyelerde hareketlilik arttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de 11 Eylül 2023 tarihinde yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler ders başı yaptı. Öğretmenlerin ihtiyaç listelerini hazırlamasının ardından kırtasiyelerin yolunu tutan öğrenci ve veliler, sektörde yoğunluk oluşturdu.

Kırtasiye sektörünün neredeyse durma noktasına geldiği yaz döneminin ardından okulların açılmasıyla birlikte kitap ve kırtasiye malzemesi satışları arttı. Kırtasiye dükkanlarıokul alışverişlerini karşılamaya gelen öğrenciler ve velilerle dolarken, esnafın yüzü de gülmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta anasınıf ve birinci sınıflar için uyum eğitimlerinin başladığını hatırlatan Kırtasiye Sorumlusu Tamer Dillek, onların alışveriş hareketliliğinin yanı sıra bu hafta da üst sınıfların açılmasıyla işlerin hareketlendiğini belirtti.

Öğretmenlerin belirlediği listelere göre öğrenci ve velilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kırtasiyeye geldiğini aktaran Dillek, onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti.

"Geçen yıl Bulgar müşterilerimiz daha yoğundu"

Geçtiğimiz yıl Bulgar müşterilerin daha yoğun olduğunu hatırlatan Dillek, "Bu yıl da geliyorlar ama daha az var. İlerleyen günlerde belki daha fazla gelirler. Onlara da elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. İşlerimiz iyi gidiyor. Bazen çok yoğun bazen normal oluyor. Fiyatları da uygun tutmaya çalışıyoruz. Etiketlerimizde de ona göre yazıyor. Müşterimiz gelip istediği ürünü fiyatına ve bütçesine göre alıyor" dedi.

Alışveriş yapmak için kırtasiyeye gelen 4. sınıf öğrencisi Ali Ata Ergin, kardeşinin boyama kitabı, defter, kalem gibi ihtiyaçlarını almak için geldiklerini belirtti.

Okulların açıldığını ve hocalarının ihtiyaç listesi hazırladığını söyleyen 7. sınıf öğrencisi Şükran Tekin, "Okullar açıldı. Hocalarımız bize neler alacağımızın listesini verdi. Biz de kırtasiyeye ihtiyaçlarımızı karşılamaya geldik" dedi.

Okulların açılması ile birlikte alışveriş telaşına girdiklerini söyleyen Öğrenci velisi Çiğdem Göçmen, "Listeler hazırlandı. Biz de ona göre belirlenen ihtiyaçları almak için kırtasiyeye geldik. Çocuklarımızın heyecanlarına da ortak oluyoruz" dedi.

Özlem Ceylan