Milli Savunma Bakanı Akar'dan kimyasal silah iddiasına sert tepki

AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' programları çerçevesinde Edirne'ye gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, programda gazetecilerle bir araya gelerek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terörle mücadele operasyonlarında kimyasal silah kullandığı" iddiasının büyük bir iftira olduğunu söyleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve hukuki sürecin başladığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan kimyasal silah iddiasına sert tepki
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programları çerçevesinde Edirne’ye gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Milletvekili Fatma Aksal ve beraberindeki heyet tarafından karşılandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Edirne'de gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, "TSK'nın kimyasal silah kullandığı" yönündeki iddialara sert tepki gösterdi.

Yapılan operasyonlarla ilgili dedikodular olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Fitne fesat yuvaları bunları karalamak için Mehmetçiğin başarısına ve tertemiz duygularına hakaret şeklinde bazı fitne ve fesat oluşturmaya çalışıyorlar. Bunlardan hiçbirinin aslı yok. Bizim yaptığımız bütün operasyonlar meşru müdafaa çerçevesindedir. Bize tehlike ve tehdit yoksa durup dururken biz işgalci ve istilacı değiliz. Kimsenin toprağında gözümüz yok” dedi.

“Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler"

Terör örgütünün çöküşünün gölgelenmesi, ona yardım, destek sağlanması için yapılmış olan bu eylemi şiddetle kınadıklarını belirten Bakan Akar, konuyla ilgili yapılması gereken ne varsa yaptıklarını, konunun yakın takipçisi olduklarını ve bunu yapanların, hesabını yargı önünde vereceğini vurguladı.

Terörle mücadelenin artan bir şiddet ve tempoda taarruzu ruhla kararlılıkla devam ettiğini ifade eden Bakan Akar, “Biz başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bizim tek amacımız ülkemizin ve milletimizin savunması ve güvenliği. Operasyonlarında Mehmetçik, sivillere, masum insanlara, tarihi, dini, kültürel yapılara, çevreye zarar gelmemesi için diğer hiçbir ülke ordusunun göstermediği duyarlılığa sahip. Hem planlama hem icra safhasında bu duyarlılığı gösteriyoruz” dedi.

“TSK’nın kimyasal silah kullandığı” iddiasına sert bir dille tepki gösteren Bakan Akar, aslı olmayan bu tür iddiaları iftira olarak nitelendirdi.

“Bazı fitne fesat odakları zaman zaman bazı iftiraları ortaya atıyor”

Bazı fitne fesat odaklarının zaman zaman bazı iftiraları ortaya attığına vurgu yapan Bakan Akar, “Yalanlarla hem insanların kafasını karıştırmaya hem de Mehmetçiğin moralini bozmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde kimyasal silah yok. Bizim uluslararası hukuka saygımız, bunun da ötesinde inançlarımız, insani, manevi değerlerimiz var. Bizim kültürümüzde işkence, eza, cefa yok. Uluslararası hukuk ötesinde, biz uygulamalar yapıyoruz. Bunlar son derece alçakça iftiralar. Ciddi, samimi, dürüstçe yapılan bir faaliyetin lekelenmesine yönelik iftiralar. Terör örgütünün çöküşünün gölgelenmesi, ona yardım, destek sağlanması için yapılmış olan bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bu Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetlerine atılan büyük bir iftiradır

Bunun Türkiye’ye ve Türk Silahlı Kuvvetlerine atılan büyük bir iftira olduğunu belirten Bakan Akar, Böyle bir şeyin asla söz konusu olmayacağını ve bu iftiraların teröristler biraz daha zaman, zemin kazansın diye ortaya atıldığını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelesini sürdürdüğünü hatırlatan Bakan Akar, "Bu teröristler kim tarafından desteklenirse desteklensin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek. 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan asil milletimizi kurtarmaktan kararlıyız” diye konuştu.

Bakan Akar Yunanistan’a seslendi, "Barış elimizi uzatıyoruz"

Yunanistan ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan sorunlara da değinen Bakan Akar, "Sorunlarımız var. Oturup konuşalım diyalog kuralım diyoruz.  Maalesef özellikle Yunanistan tarafında bazı siyasiler sabah kalkıyor Türkiye aleyhinde nasıl bir eylem yapabilirim diye düşünüyor. Dolayısıyla bunun bir yöntem ve çıkar yolu olmadığını söylüyoruz. Oldu-bittiyse müsaade etmeyeceğiz. Kimseye güvenmeyin. Türkiye ile Yunanistan arasındaki problemleri ikili görüşmelerle çözelim. Başkalarına havale etmeyin ve medet ummayın. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü, Güvenilir ve etkin bir müttefiktir. İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, barışçıl yol ve yöntemlerle sorunlarımızı çözmek için gayret gösteriyoruz. Biz sabırla, şefkatle barış elimizi uzatıyoruz. Barışın hâkim olması için yapılması gereken ne varsa bunları yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

“Bakanlık olarak güven artırıcı önlemler konusunda yaptığımız çalışmalar var”

Sorunların çözümünde diyaloğun önemine vurgu yapan Akar, istişari, ayrıştırma usulleri ve güven artırıcı önlemler görüşmelerini hatırlatarak, "Diyaloğa gelin diyoruz. Bakanlık olarak güven artırıcı önlemler konusunda yaptığımız çalışmalar var. Heyetlerimiz iki defa Atina'ya gitti, onlar bir defa Türkiye'ye geldi. Dördüncü toplantının Türkiye'de yapılması lazım. İki yıldan beri bekliyoruz. NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Yunanistan Savunma Bakanı'na beklentimizi ilettik, onlardan cevap bekliyoruz" dedi.

"Uzattığımız barış elinin tutulmasını bekliyoruz”

Ege Denizi'nin bir barış denizi olmasının, zenginliklerinin adil şekilde paylaşılmasının önemli olduğunu aktaran Akar, "Uzattığımız barış elinin tutulmasını bekliyoruz. Fakat maalesef özellikle Yunanistan'daki bazı siyasiler her gün Türkiye aleyhinde söylemlerde bulunuyor. Bunun doğru, çıkar bir yol olmadığını tekraren hatırlatıyoruz. Aklıselim bazı Yunan akademisyenler, siyasiler, emekli generaller bizim söylediklerimize benzer, diyalogdan yana olduklarını ifade ediyorlar" dedi.

Türkiye'nin Kıbrıs'ta garantörlükten doğan haklarını, sorumluluklarını bugüne kadar yerine getirdiğini, bundan sonra da getirmeye devam edeceğini belirten Bakan Akar, "Kıbrıslı kardeşlerimizin bir oldubitti ile hakkını, hukukunu çiğnetmeyiz, çiğnetmeyeceğiz. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz" dedi.

“Terörle mücadele yoğun şekilde devam ediyor”

Cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerini yaşadıklarını söyleyen Bakan Akar, Türkiye'ye yönelik risk ve tehditlere karşı ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ve göstermeye devam ettiklerini aktardı.

Bir tarafta hudutların güvenliği, diğer tarafta terörle mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Bakan Akar, terörle mücadelenin yurt içinde, Suriye’de ve Irak'ın kuzeyinde yoğun şekilde devam ettiğini vurguladı.

Hudutların en güvenli şekilde korunduğuna değinen Bakan Akar, “ Burada hem birlik hem personel hem de altyapı bakımından, tel örgüleriyle, duvarlarıyla yapılması gereken ne varsa en üst düzeyde yapılan elektrik-elektronik sistemlerle, gece görüş cihazlarıyla gözetlenmekte. Mehmetçik, Cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerini, ‘hudut namustur’ anlayışıyla yapmakta. Mehmetçiğin de tek beklediği şey emeğine saygı gösterilmesi. Herkesin duyarlı olmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan