Mevlevihanenin temellerine ulaşıldı

Edirne Valiliği tarafından ihya edilecek mevlevihanenin toprak altında kalan temellerine ulaşıldı.

Mevlevihanenin temellerine ulaşıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sultan 2'nci Murat tarafından yaptırılan Edirne Mevlevihanesi Türkiye’nin üçüncü büyük mevlevihanesi iken zamana yenik düşüp yıkıldı.

Konya ve İstanbul mevlevihanelerinden sonra en büyük üçüncü mevlihane olan yapı yüzlerce yıl kente ve balkan coğrafyasına hizmet verdi. Osmanlı mirası yapı Edirne Valiliği tarafında ihya edilerek yeniden hayata döndürülmesi için çalışmalar başladı.

Osmanlı döneminde Konya ve İstanbul’un ardından yapılan en büyük üçüncü Mevlevihane’nin kazı çalışmaları müze müdürlüğü kontrolünde İl Özel İdaresi ekipleri tarafından sürdürülüyor.

Çalışmalar kapsamında kazı mevlevihanenin temellerine ulaşıldı.

Edirne Valisi Yunus Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, mevlevihanenin Edirne ve Balkanlar'a 500 yıl boyunca hizmet verdiğini belirtti.

Çalışmaların hızla devam ettiğine değinen Sezer, "Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar ayakta kalan bir yapı. Oradaki yapılarla ilgili 1960'lı yıllara kadar olan dönemde kısmen fotoğraflar var. Tespit için bir kazı çalışması yapılıyor. Bir taraftan projesi hazırlanıyor. 1-2 ay içinde biz inşaat çalışmasına başlayacağız. Hem proje bitecek hem kazı çalışmalarında temeller ortaya çıkacak. Mevlevihane Edirne için önem arz ediyor. İhyası tamamlanması sonrası Mevlevihane sadece Edirne'ye değil Balkanlar'a da hizmet verecek. Hemen yanımızda Bulgaristan Filibe'de bir Mevlevihane var. Edirne'de kurumsallaşmış bir yapı var, bu yapıyı ihya edebilirsek Balkanlar'a yönelik bir merkez haline getirmeyi düşünüyoruz. Bir yandan semazenlerimiz yetişiyor. Nasıl Konya Anadolu için önemliyse biz de burayı Balkanlar için aynı öneme kavuşturup kültürümüzü, milli ve manevi duygularımızı Balkanlar'a aktarmak istiyoruz." dedi.

Doğukan Vurgun