Meslek lisesinde depremzedeler için uyku tulumu dikiliyor

Edirne'de meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından deprem bölgesindeki afetzedeler için uyku tulumu dikiliyor.

Meslek lisesinde depremzedeler için uyku tulumu dikiliyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş merkezli, cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden olan ve 11 ili etkileyen depremlerde zarar gören afetzedeler için Türkiye genelinde çeşitli uygulamalar gerçekleştiriliyor.

Yurdun dört bir yanında düzenlenen uygulamalar çerçevesinde Edirne Serhat Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Moda Tasarım Teknolojileri Atölyesinde öğrenciler ve öğretmenler tarafından depremde zarar gören vatandaşlar için uyku tulumu dikiliyor.

Öğrenciler ve öğretmenler deprem bölgesindeki olumsuz hava koşullarına karşı afetzedelere destek olmak amacıyla uyku tulumu dikiyor.

Deprem bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak için meslek liselerinin el ele verdiğini söyleyen okul müdürü Ali Sakarya, su geçirmez ve soğuk havaya dayanıklı 110 uyku tulumunun hazırlanıp bölgeye sevk edileceğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in talimatları doğrultusunda harekete geçtiklerini ve üretim çalışması yürüttüklerini belirten Sakarya şunları kaydetti:

“Uyku tulumlarının dikimini tamamlayıp ihtiyaç duyulan kentlere sevkiyatını gerçekleştireceğiz. Öğrenci ve öğretmenlerimiz gönüllü bir şekilde çalışıyor. Üretimini yaptığımız uyku tulumlar su geçirmez özellikli. İçerisinde elyaf ve polar malzeme kullanılıyor, fermuarlı bir şekilde hazırlanıyor. Bu soğuk havalarda vatandaşlarımızın vücut sıcaklığını ideal derecede korumak için tasarlandı.”

Düzenlenen çalışmalara katılan öğrencilerden Birkan Mandacı, deprem bölgesindeki vatandaşlara destek olmak için gönüllü olarak çalışmalara katıldığını ifade etti.

Depremzedelere destek olmak için birlik olduklarını söyleyen Mandacı, “Kalbimiz depremzedelerle birlikte atıyor. Dikilen uyku tulumları depremzedelerin soğuktan korunmasını sağlayacak. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor, inşallah güzel bir faydamız olur." dedi.

Yaşanan deprem felaketinden dolayı çok üzgün olduklarını söyleyen Moda Tasarım Teknolojileri Atölyesi Öğretmeni Naziye Gülverin, “Depremden etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak yoğun çaba sarf ediyoruz. Oradaki vatandaşlarımızı gecenin ayazından korumak adına öğrencilerimizle birlikte uyku tulumu üretiyoruz. Onlara destek olmak istiyoruz. Çalışmalarımız devam edecek.” Şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan