Meriç Nehri'nde parkur kurulum işlemleri tamamlanıyor

​​​​​​​Edirne'de Meriç Nehri'nde düzenlenecek Gençler Türkiye Kupası için parkur çalışmaları devam ediyor. TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, Meriç Nehri'nin doğal parkur olduğunu ve birçok organizasyonun burada gerçekleştirileceğini söyledi.

Meriç Nehri'nde parkur kurulum işlemleri tamamlanıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de Meriç Nehri’nde düzenlenecek Gençler Türkiye Kupası için parkur çalışmaları devam ediyor. TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, Meriç Nehri’nin doğal parkur olduğunu ve birçok organizasyonun burada gerçekleştirileceğini söyledi.

Edirne’de ilk kez resmi olarak kürek şampiyonasına ev sahipliği yapacak. 12-14 Temmuz'da Meriç Nehri'nde gerçekleştirilecek Gençler Türküye Kupası için parkur çalışmaları devam ediyor.

Federasyonun ekipleri tarafından katamaranla 6 kulvar kuruluyor.

Organizasyonun ilk günü 13 Temmuz Cumartesi, yıldız erkekler, yıldız kadınlar ve küçük erkekler ile master erkekler, master kadınlar ve master mix yarışları, programın son günü 14 Temmuz Pazar ise genç erkekler, genç kadınlar, küçük kadınlar ile master erkek, master kadın ve master mix kategorilerinde yarışlar olacak.

TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, Meriç Nehri’nin doğal parkur olduğunu ve birçok organizasyonun burada gerçekleştirileceğini söyledi.

Parkur kurulumunun hızla devam ettiğini ifade eden İba, “Biliyorsunuz bu eylül ayında yapılacak olan Avrupa Kürek Şampiyonası ve eylülün ikinci haftasında yapılacak Balkan Kürek Şampiyonasının provaları gibi görülebilir bu. Ağustos ayında bir şampiyonamız daha var, Türkiye kupası. Arada bir milli takım elemesi var ve Türkiye’deki bulunan kulüplerin bu alanda yapacağı kamplar var. Ayrıca bir de milli takım kampımız var. Görüldüğü üzere şu anda sudaki çalışmalar devam ediyor. Nehrin genişliği 251 metre demiştik. Şu anda 9 parkurumuz, yarışçıların iniş ve biniş iskeleleri toplamda 4 tane olmak üzere, hemen arkamda gördüğünüz madalya iskelesi kuruldu.” dedi.

İba, yarışların Mehmet Müezzinoglu Köprüsü’nden başlayarak Meriç Köprüsü’nde sona ereceğini iletti.

Parkurun finish hazırlıkları ve suyun içindeki kulvar işlemlerinin neredeyse tamamlandığını dile getiren İba, “Bütün hakem takip botlarından tutun da kullanılacak yardımcı ürünlerin hepsi federasyonumuz tarafından buraya nakledildi. Alandaki bütün temizlik çalışmaları, bütün sporcuların gereksinimleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere bütün sistemler kuruldu. Heyecanla sporcularımızın geleceği günü bekliyoruz. Perşembe günü muhtemelen burada Antrenman için suya inmeye başlayacaklar. Cuma günü elemeler olacak. Cumartesi Pazar da final maçlarıyla bu şampiyonayı tamamlamış olacağız. Daha önce de söylemiştim burası artık resmi olarak bir Türkiye parkuru. Bütün amacımız dünyanın gözünü buraya çevirmek, Avrupa Türkiye Şampiyonasında yapacağımız ev sahipliğini dört dörtlük yapmak ve görücüye çıktığımız bu dönemde hiçbir eksiğimiz olsun istemiyoruz. Bu zamanda yaptığımız yarışmalar bu işin de  bir provası olacak diye düşünülebilir.” Şeklinde konuştu.