Kur'an-ı Kerim'in yakılması eylemlerine tepki gösterdiler

Kur'an-ı Kerim'e yönelik yapılan saldırı eylemlerine tepki gösterilmesi amacıyla Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi tarafından Selimiye Meydanı'nda program düzenlendi.Programda konuşan Anadolu Gençlik Derneği Milli Gençlik Vakfı Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş 'Son günlerde Kur'an'a ve İslam'a yönelik çirkin saldırılar, sadece Müslümanları değil, insanlığın bütün ortak değerlerini ve toplumsal barışı hedef almaktadır' dedi.

Kur'an-ı Kerim'in yakılması eylemlerine tepki gösterdiler
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'deki sivil toplum kuruluş örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra hazırlanan basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Milli Gençlik Vakfı Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş okudu.Son zamanlarda Avrupa'nın muhtelif şehirlerinde, kutsal kitabımızın yakılmaya cüret edildiğine şahit olduklarını belirten AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş,"Hiçbir akıllı insan, böylesine çirkin bir davranışı makul görmez"diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi.

Bizi millet yapan, en güzel medeniyetler kurulmasını sağlayan, barış ve kardeşliğin, merhamet ve şefkatin kaynağı, yüce dinin kutsal kitabı, Kur’an-ı Kerim’e olan bağlılıklarından dolayı bir araya geldiklerini söyleyen İriş, düzenlenen programa katılanlara teşekkür etti.

İslam’ın mesajı tüm insanlığa olduğunu aktaran İriş,"Kur’an: düşünen, akıl sahibi, herkese hitap eden bir kitaptır.Kur’an-ı Kerim, bütün insanlığı hidayete ve ebedi kurtuluşa davet eder. İslam’ın hayat veren hükümlerini açıklar. Barış ve huzurun, adalet ve birlikte yaşamanın ilkelerini bildirir. İnsan onur ve haysiyetini, hak ve hürriyetlerini mukaddes bilmeyi emreder.Kur’an-ı Kerim’i rehber edinen Müslümanlar, tarih boyunca farklı inanç ve kültürlerle bir arada, barış ve huzur içinde yaşamanın en güzel örneklerini sunmuştur. Farklı dinlere mensupinsanlar, Müslümanların idaresi ve koruması altında dinlerini özgürce yaşamışlardır. İslam medeniyetinde başkalarının inancına hakaret etmek, kutsalına zarar vermek, yoktur" ifadelerine yer verdi.

"Dijital platformlarda, hatta sokaklarda ölçüsüz davranışlar teşvik edilmektedir"

Dünyayı sömüren küresel güçlerin, İslamofobi gibi karanlık projelerle, cahiliye zihniyetiyle, İslam’ı ve insanlığın huzurunu hedef aldığını belirten İriş,"Hiçbir ahlaki ölçütanımayanlar, toplumların en önemli yapı taşı olan “Aileyi” hedef almaktadırlar. Sosyal medyada, dijital platformlarda hatta sokaklarda ölçüsüz davranışlar teşvik edilmektedir. Utanma, ar, edep, haya ve bunun gibi kavramlar, konuşulamaz hale getirilmektedir. Haz ve hız sarmalına sokulan toplumlar ve özellikle gençlerin bir kısmı heba edilmek istenmektedir. Bu ürkütücü tahribat, bir bölgeyi, bir ülkeyi değil tüm insanlığı kuşatma eğilimindedir.  Son günlerde Kur’an’a ve İslam’a yönelik çirkin saldırılar, sadece Müslümanları değil, insanlığın bütün ortak değerlerini ve toplumsal barışı hedef almaktadır.Son zamanlarda Avrupa’nın muhtelif şehirlerinde, kutsal kitabımızın yakılmaya cüret edildiğine şahit oluyoruz. Hiçbir akıllı insan, böylesine çirkin bir davranışı makul görmez. İnsan onurunu zedelemek, kutsal değerlere saldırmak, hak ve hukuk tanımamak, özgürlük kılıfı altında normalleştirilemez. Özgürlük, hiç kimseye bir başkasının hakkını ihlal etme yetkisi vermez. Bilakis özgürlük, herkesin inanç ve düşüncesine saygı göstermeyi, bütün farklılıklara rağmen başkalarının hak ve hukukunu gözetmeyi gerektirir. Bundan dolayı, inancımıza ve mukaddes değerlerimize yapılan bu tür menfur saldırıların karşısında yer almak, sadece Müslümanların değil, bütün insanlığın ortak vazifesidir" şeklinde açıklamada bulundu.

İriş, konuşmasında Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırılara verilecek en güzel cevabın İslam'ı doğru şekilde öğrenmek ve temsil etmek olduğunu hatırlattı. Müslümanlar olarak; mazluma, mağdura, yoksula, zorda ve darda olana, İslam’ın adaleti ve hoşgörüsü doğrultusunda kucak açtıkları gibi, insanların huzuru için bir nizam ortaya koyan İslam’a da dil uzattırmayacaklarını vurgulayan İriş,"Batıla karşı izzetli ve vakur duruş, Müslümanların en önemli vasıflarındandır.Yüce kitabımız ne güzel açıklıyor; “Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Selimiye Camii Mimar Sinan Heykeli önünde düzenlenen program açıklama ve Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından sorunsuz şekilde sona erdi.

Özlem Ceylan