'Kitap Kulübü' yeni dönemin ilk söyleşisini gerçekleştirdi

Edirne Merkez Yüksel Yeşil İlkokulu  Sınıf Öğretmeni Mesut Omca tarafından kurulan ve sınıf velilerinden oluşan 'Kitap Kulübü' ilk söyleşisini gerçekleştirdi.

'Kitap Kulübü' yeni dönemin ilk söyleşisini gerçekleştirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Merkez Yüksel Yeşil İlkokulu  Sınıf Öğretmeni Mesut Omca tarafından kurulan ve sınıf velilerinden oluşan "Kitap Kulübü" 2023-2024 eğitim- öğretim yılının başlamasının ardından söyleşilerine kaldığı yerden devam ediyor.

 Bu ilk söyleşide yazar Nihan Kaya’nın " İyi Aile Yoktur" adlı kitabı incelendi ve Charlie Chaplin'in "Modern Zamanlar" adlı filmi tartışıldı. Moderatörlüğünü sınıf öğretmeni Mesut Omca’nın yaptığı etkinlikte Uzman Psikolog Işıl Altıntaş Uçar ve Kişisel Gelişim Uzmanı Yusuf Mert Yıldırım yer aldı.

Abraham Maslow diyor ki: "Bir kişiyi değiştirmek için gerekli olan, onun farkındalığını değiştirmektir" anlayışı ile yola çıkarak  tasarladıkları ve içerisinde Sanat Terapi ile Deneysel Grup Farkındalık Çalışması bulunan etkinliği gerçekleştirdiklerini söyleyen Edirne Merkez Yüksel Yeşil İlkokulu  Sınıf Öğretmeni Mesut Omca,  Etkinlikte kişinin duygusal zekasının gelişmesi, sağlıklı iletişim kurabilmesi, duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamlandırması ile birlikte farkındalığını değiştirmeye ve geliştirmeye odaklandıklarını ifade etti.

"İçimizdeki çocuk, en kırılgan, en savunmasız, en yaralı benlik parçamızdır"

 Sağlıklı iletişim kurabilen kişinin öncelikle kendi duygu ve düşüncelerinin farkına varıp, tutum ve davranışlarını yapılandırmaya açık olan kişi olduğunu belirten Omca, "Bu sayede içindeki çocuğun sesini duyar. İçimizdeki çocuk, en kırılgan, en savunmasız, en yaralı benlik parçamızdır. Anne-Baba-Öğretmen-Toplum tarafından kimi zaman ihmal ve istismara maruz kalmıştır. Bu ihmal ve istismarların en ağırı zihinsel ve duygusal olandır. O çocuğa şefkatle temas ederek, onun duygularını anladığımızda, onu sevgiyle kucaklamış oluruz. Onunla ilişkimiz ne kadar yakınsa kendi çocuğumuzu anlayabilme potansiyelimiz o kadar yüksek, kendi çocuğumuzla kurduğumuz ilişki o kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Etkinliğin katılımcılarla, kendi içimizdeki çocuğun duygularına temas ettiği  Sanat Terapi ve Uygulamalı Deneysel Grup çalışması sayesinde ortak duygularda buluştuklarını aktaran Omca, bireysel ve sosyal farkındalıklar kazandıklarını ve bunları nasıl yapılandırabileceklerini konuştuklarını dile getirdi.

Burcu Temel