Kıspet ustaları pehlivanların ihtiyaçlarını karşılamak için çabalıyor

Bu yıl 661'incisi gerçekleştirilecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin rekor katılımla yapılacak olması kispet ustalarının yüzünü güldürdü. Samsun'dan Edirne'ye gelen kıspet ustaları gece gündüz demeden pehlivanların ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele veriyor.

Kıspet ustaları pehlivanların ihtiyaçlarını karşılamak için çabalıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki er meydanlarında mücadele veren pehlivanlara kispet diken ustalar, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne’deki yerini aldı. Pehlivan kayıtlarının başlaması ile birlikte Mimar Sinan Spor Salonu önünde çadır kuran kıspet ustaları, gece gündüz demeden dikim ve işleme yapıyor.

Dualarla çayırda güreşecek olan pehlivanların kıspetleri mesleğin son temsilcilerinden olan ustaların ellerinden çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Kovid19 salgın tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda katılımcı ile yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 661’incisi gerçekleştiriliyor. Dualı çayırda güreşecek pehlivanların kıspetlerini yetiştirmek için gece gündüz demeden mücadelede ustalar, geleneksel ve el yapımı kispet üretiminin devamı için çırak yetişmemesinden yakınıyor.

“Bu işte çok fazla çırak yetişmiyor”

 Kıspet yapmaya başlayalı 1 yıl olduğunu ve öğrenme aşamaları çok olduğu için hala öğrenmeye devam ettiğini söyleyen Samsunlu Kerem Nurcan, bu işte çok fazla çırak yetişmediğine değindi.

Samsun’da bu işi sadece 3 kişinin yaptığını söyleyen Nurcan, “Türkiye genelinde sayılı insan yapıyor. Biz de yetişmeye çalışıyoruz. Biraz özen göstererek ve vakit ayırarak yapmaya çalışıyoruz. Şuan işlerimiz yolunda gidiyor. Kıspetin yanında altın kemer ve başka şeyler de yapıyoruz. Bu yıl rekor katılım bekleniyor ama özellikle Antalya bölgesinden daha çok gelen olacaktır” dedi.

“Geçen yıla göre 2 kat fark var”

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne’ye geldiğini ve burada pehlivanların kıspet, paça bel gibi ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Kıspet ustası Ebubekir Kesen, “Bu yıl çok rağbet var. Geçen yıla göre 2 kat fark var. Bu yıl fiyatlar da arttı. Deri fiyatları da artınca biz de biraz zorlandık. Geçen yıla göre bin- bin 200 kıspet satıyorsak bu sene bin 500- bin 600’e çıktı. Güreşçi sayısı artınca biz de hizmeti arttırdık. Gece 12’ye kadar çalışıyoruz. Çünkü pehlivana kıspeti yetiştirmek zorunda kalıyoruz. Kıspet pehlivanın yarısıdır, o olmazsa hiçbir şey yapamaz. Biz de pehlivanlara hizmet etmek için buradayız” ifadelerine yer verdi.

Kırkpınar’da güreşmek için Mardin’den Edirne’ye gelen Bekir Bilgiç, bu yıl üçüncü kez Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katıldığını ve kıspetini de buradan aldığını söyledi.

Samsun’dan Edirne’ye gelen sporcu Ali Osman Çelik, daha önce ölücülerini verdiği kıspetini burada yaptırdığını ve Kırkpınar’a yetişeceğini söyledi.

Güreş için baya çalıştıklarını ve heyecanlı olduğunu söyleyen Çelik, “Hocalarımızla her gün çift antrenman yaptık Kırkpınar için yoğun bir çalışma yaptık. İddialıyım inşallah şampiyon olurum” dedi.

Özlem Ceylan