Kışın habercisi sebzeler tezgahlarda yerini aldı

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte lahana, pırasa, ıspanak, karnabahar, brokoli gibi kışın habercisi sebzeler, pazar tezgahlarındaki yerini aldı.

Kışın habercisi sebzeler tezgahlarda yerini aldı

Edirne'nin Murat Mahallesi'nde her hafta Çarşamba günü kurulan pazarda bu hafta yerli ürün bereketi yaşandı. Yerli ve taze ürünlerden satın almak isteyen vatandaşlar pazarın yolunu tuttu.

Sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte pazar tezgahlarında kış sebze ve meyveleri yerlerini almaya başladı. Kış mevsiminin habercisi olan lahana, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar gibi ürünler satışa sunuldu. Yerli ürünlere yoğun ilgi gösteren vatandaşlar bu hafta pazarda yoğunluk oluşturdu.

Yazlık ürünlerin yerini kışlık sebze ve meyvelerin aldığını söyleyen pazar esnafı, sezon başı pahalı olan fiyatların ilerleyen günlerde düşmesini beklediklerini ifade etti.

Tezgahların lahana, pırasa, karnabahar gibi kışlık ürünlerle dolduğunu söyleyen Karaağaç yerli üreticisi ve pazar esnafı Furkan Ule,Domates, biber, patlıcan ve diğer yazlık ürünlerde sona doğru gelmeye başladıklarını ifade etti.

Lahana, pırasa ve karnabaharın yeni yeni tezgahlara gelmeye başladığını aktaran Ule, vatandaşlara yerli ve taze ürün için pazardan alışveriş yapma çağrısında bulundu.

Brokoli 20, lahana 15-20, domates 10, patlıcan 15, taze fasulye 20, karnabahar 30, ıspanak 20, pırasa 10, Kapya biber 15, acı biber 15 liradan satışa sunuluyor.

Özlem Ceylan