Kış aylarının vazgeçilmezi kestane tezgahtaki yerini aldı

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte kış aylarının vazgeçilmez lezzeti kestane pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Kilosu 200 liradan satışa sunulan kestane pazarın gözdesi oldu.

Kış aylarının vazgeçilmezi kestane tezgahtaki yerini aldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de her hafta Pazartesi günleri kurulan pazar bu hafta da yerli ürünleriyle ilgi gördü. Taze ve yerli ürün almak isteyen vatandaşlar pazarın yolunu tuttu.

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti kestane de tezgahları süslemeye başladı. Kilosu 200 lira ile adeta el yakan kestanenin fiyatını duyan şaşkınlığını gizleyemedi. Kimisi 1 kilo kimisi yarım kilo kimisi ise elindeki parası kadar kestane aldı. Hasadı yapılan birçok bölgede verimin düşük olması sebebiyle tezgahlarda 200 liraya satışa sunulan kestanenin kilosunun ilerleyen günlerde 400 liraya kadar çıkması bekleniyor.

"Mahsul az olduğu için bu da fiyatlara yansıdı"

Kestanenin Çanakkale, Bursa, Manisa ve Kastamonu gibi birçok şehirden geldiğini belirten 63 yaşındaki sezonluk pazarcılık yapan Sabri Dağcı, bu yıl hem böceklenme hem de ürün azlığı dolayısıyla fiyatın yüksek olduğunu söyledi.

Kilosunun 200 liradan tezgahları süslediğini aktaran Dağcı, " Kilosunun 400 liraya kadar çıkmasını bekliyoruz. Ben sezonluk pazarcıyım, sürekli olan pazarının elinde olsa 350 liradan aşağı vermezler.  Sezonluk ne çıkıyorsa onu takip ediyorum. 4 gündür elimde daha 20 kilo satmadım. Şu ana kadar 50 kişi sordu 3 kişiye sattım" dedi.

Kestane almak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Dağcı, kestanenin dolu oluşuna bakılması ve gevşek olmaması gerektiğini ifade etti.

Burcu Temel