Kırbiç, 'Trakya Birlik olarak 300 bin ton ayçiçeği alımı yaptık'

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, ayçiçeğinde kuraklığa bağlı yaşanan verim ve kalite düşüşüne rağmen tahminlerinden daha fazla alım yaptıklarını açıkladı. Kırbiç, birlik olarak 300 bin ton ayçiçeği alımı yaptıklarını söyledi.

Kırbiç, 'Trakya Birlik olarak 300 bin ton ayçiçeği alımı yaptık'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kırbiç, gazetecilere yaptığı açıklamada ayçiçeği alımları ve verim hakkında konuştu.

Geçen sezon yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeğinde verim ve rekolte kaybının yaşandığını vurgulayan Kırbiç, Trakya Birlik olarak öngördükleri miktarın üzerinde alım gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bu yıl 300 bin ton ayçiçeği alımı yaptıklarını açıklayan Kırbiç, “Geçen yıl kadar bir ürün aldık, yaklaşık 300 bin ton ürün alımı gerçekleştirdik. Kuraklık nedeniyle ürün alım miktarının düşebileceğini öngörmüştük, fakat piyasa fiyatları bizim fiyatların altında kaldığı için üreticiler Trakya Birlik'i tercih etti. Aldığımız ürünlerin ödemeleri yapıldı. Yaklaşık 4,5 milyar lira ödeme gerçekleştirildi. Üreticilerin en iyi kazancı elde etmesi için uğraşıyoruz. İlgili bakanlıklarla görüşüyoruz. Ayçiçeği üreticisinin her zaman yanında olduk olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Üreticilerin ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak istediklerini vurgulayan Kırbiç, “Onların ürünlerini en iyi şekilde değerlenmesini sağlamak birinci amacımız. En iyi fiyatın oluşması, çiftçinin en iyi parayı kazanması ve ürünün ekiminin yapılarak sürdürülebilir olması için mücadelemiz var. Herkes bu işi para kazanmak için yapıyor. Fiyatların düşük olduğu dönemde desteklerin yükseltilmesiyle ve farklı enstrümanlarla çiftçinin kazanç paritesi yukarı çekilmeli. Normal koşullarda ülkemiz ihtiyacının yaklaşık 70'ini iç üretimle karşılıyoruz, ancak bu yıl kuraklık nedeniyle bu oran yüzde 50 civarında oldu. Ayçiçeği ithalatının azalması için üretim alanlarımız artmalı.” Şeklinde konuştu.

Doğukan Vurgun