Kakava hazırlıkları tamamlandı, dev ateş büyük bir coşkuyla yanacak

Edirne'de bu yıl 5-6 Mayıs tarihinde düzenlenmesi planlanan Kakava ve Hıdırellez şenliklerinin coşkulu geçmesi bekleniyor.  Kakava şenliklerinin bu yıl geçmiş yıllara göre daha coşkulu geçeceğini söyleyen Edirne Kakava Şenlikleri Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Fikri Ocak, 'Bu sene Kakava şenlikleri eski yıllara göre daha güzel daha ihtişamlı olacağına inanıyorum. 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Kakava Şenliklerine Tüm halkımızı ve Avrupa'dan misafirlerimizi Edirne'mize bekliyoruz.' dedi

Kakava hazırlıkları tamamlandı, dev ateş büyük bir coşkuyla yanacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de her yıl ülke geneli ile yurt dışından 10 binlerce kişinin katılımıyla 5-6 Mayıs tarihlerinde Sarayiçi’nde düzenlenen,  Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri için kentte hazırlıklar başladı. Roman kültürüne ait bin 400 yıllık gelenek olan Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri Sarayiçi’nde dev ateşin yakılmasıyla başlıyor. Ateşin üzerinden dilek tutularak atlanmasının ardından çalınan 9/8 ritimli müzik eşliğinde göbekler atılıp eğlence başlıyor. Bir bayram havasında gece ilerleyen saatlere kadar devam eden Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri sabahın ilk saatlerinde Tunca Nehri’ne kâğıda yazılan dileklerin atılmasıyla devam ediyor. Evlenme yaşındaki genç kızların gelinlik giyerek geldiği nehir kıyısında yüzlerini yıkayarak evlilik dilekleri dilerken, diğer katılanlarda yüzlerini yıkadıktan sonra niyetlerini dile getiriyorlar. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bölgedeki ağaç dallarını koparanlar evlerinin kapılarına asarak yıllık bereketli geçeceğine inanıyorlar.

“Dev ateşi yakıp, mutluluğumuzu paylaşmak istiyoruz”

Bu yıl düzenlenecek Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri için evlerin badana yapılmasından diğer hazırlıklara kadar hemen her şeyi hazırladıklarını belirten Edirne Kakava Şenlikleri Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Fikri Ocak,”Bu sene Kakava şenlikleri eski yıllara göre daha güzel daha ihtişamlı olacağına inanıyorum. 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Kakava Şenliklerine Tüm halkımızı ve Avrupa’dan misafirlerimizi Edirne’mize bekliyoruz.  Kakava şenlikleri biz romanlar için barış, kardeşlik, dostluk demektir. Evlenme yaşına gelen genç kızlarımız Tunca Nehri’nde yüzlerini yıkadıktan sonra dilek tutar, hayırlı nasip beklerler.  Daha sonra ağaç dalları kopartılıp evlerinin kapısına asarak yılın bereketli geçmesini dilerler. Kakava şenliklerinde kocaman dev ateşi yakıp, mutluluğumuzu dostluğumuzu paylaşmak istiyoruz. Herkesi dev ateşin etrafında oynayıp eğlenmeye bekliyorum ”dedi.