Kakava bereketiyle geldi, on binler Edirne'ye akın etti

Edirne'de romanlar tarafından her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında 'bahar bayramı' olarak kutlanan ve yerli yabancı çok sayıda turistin katıldığı Kakava Şenlikleri öncesi kent ekonomisi hareketlendi.

Kakava bereketiyle geldi, on binler Edirne'ye akın etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bahar ayının bereketini taşıyan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri, Edirne esnafının da yüzünü güldürdü. Şenlikler için aylar öncesinden rezervasyonlar yapıldı. Esnaf ise hazırlıklarını tamamlayıp turistleri beklemeye başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Edirne'ye akın eden yerli ve yabancı on binlerce turist, tarihi noktaları dolaştı, yemek yedi ve yaptığı alışverişlerle esnafın yüzünü güldürdü.

Şenlikler için kente akın eden turistler, Selimiye Meydanı başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarında romanların çaldığı 9/8'lik oyunlara eşlik ederek gönüllerince eğlendi.

Öte yandan bahar tacı satıcılarının önünde de yoğunluk oluştu. Şenliğe uyum sağlamak için birbirinden renkli konseptlerle Edirne'ye akın eden turistler, aldıkları bahar taçları ile fotoğraf çektirdiler.

"Yüz binlerce misafirimizi ağırlıyoruz"

Yerli ve yabancı yüz binlerce misafiri ağırladıklarını söyleyen  Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Edirne Valiliği'nin öncülüğündeki turizm enformasyon ofisinde gelen ziyaretçilere şehrin bütün destinasyonlarını anlattıklarını belirtti.

"Bu yıl daha yoğun katılım var"

Bu yıl şenliklerin daha yoğun katılımla gerçekleştirildiğini söyleyen Edirne esnafı Nejat Yavuz, sabahın erken saatlerinden itibaren dükkanlarını açıp misafirlerini beklemeye başladıklarını ve bunun karşılığını aldıklarını ifade etti.

Çok farklı şehirlerden gelenler olduğunu söyleyen Yavuz, Selimiye Meydanı'nın yapılmasının çok iyi olduğunu ve burasının bir cazibe merkezi haline geldiğini belirtti.

Kakava ve Hıdrellez şenliklerinin en yoğun kutlandığı şehirlerin başında Edirne'nin geldiğini söyleyen Ciğerci Esnafı Uğurcan Imrak, Kakava'nın bereketiyle geldiğini ve yoğun bir kalabalık olduğunu ifade etti.

Kakava şenlikleri için İstanbul'dan Edirne'ye geldiklerini söyleyen Nurcan Zeyna, özel olarak renkli kıyafetler giydiğini ve burada tarihi noktaları gezip yemek yiyip şenliklerin coşkusunu yaşayacaklarını belirtti.

Şenlikler için Almanya'dan gelen Nilüfer Bezdiricioğlu, Kakava ve Hıdrellez Şenliklerine renk katmak için rengarenk giyindiğini belirtti.

Şenliklerin yoğun katılımla yapılmasından dolayı mutlu olduklarını söyleyen Müzisyen Remzi Küçükduvan, İzmir'den, Bursa'dan, İstanbul'dan, Ankara'dan ve çeşitli bölgelerden gelen turistlerin müziklere eşlik ettiğini ve verdiği bahşişlerde kendilerini sevindirdiklerini belirtti.

Özlem Ceylan- Dilek Şahin