İtfaiye ekiplerinden yangın önleme ve müdahale eğitimi

Edirne'de itfaiye ekiplerince biçerdöver operatörlerine, balya makinesi sahiplerine ve tarım il müdürlüğü personeline acil durum karşısında yangın önleme ve müdahale ile ilgili eğitim verildi.

İtfaiye ekiplerinden yangın önleme ve müdahale eğitimi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım İl Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitimde Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına müdahale konusunda sunum ve bilgilendirme yapıldı.

Eğitimlerin ardından Tarım İl Müdürlüğü binasının bahçesinde yakılan ateş söndürüldü ve yangın söndürme tüpü kullanımı uygulamalı olarak gösterildi.

"Biçerdöverlerde yangın söndürme tüpü bulundurulmalı"

Eğitimlerle ilgili konuşma yapan Tarım İl Müdürü Atilla Bayazıt  yasak olmasına rağmen anız yakma olayları ile çok sık karşılaşıldığını hatırlattı.   Anız yakılmasıyla ilgili olarak tebliğ hazırlandığını belirten Bayazıt, biçerdöverlerde yangın söndürme tüpü bulundurulmasının zorunlu olduğunu ve anız yakmanın büyük cezaları olduğunu ifade etti.  

Anız yakmanın toprağa ve dolayısıyla ekilen ürünlere zarar verdiğini, traktör ve biçerdöver sürücülerine de araçlarında mutlaka yangın söndürme tüplerinin hazır bulunması gerektiğini söyleyen Bayazıt, anız yangınlarının telafisi zor sonuçlar doğurduğuna dikkat çekti.

 Yangınların her yıl milyonlarca liralık maddi zarara neden olduğunu belirten Bayazıt,"Anız yangınları, orman yangınlarına, telefon ve enerji iletim hatlarının yanmasına yol açabiliyor. Anız yangınları ile birlikte hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riski de ortaya çıkarıyor. Ayrıca anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden oluyor" dedi.

Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından verilen eğitimde bina ve tesislerin kullanımı sırasında gerçekleşebilecek yangınlarda can ve mal kaybını önlemek amacıyla uygulanması gerekenler teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

Eğitimde yangına müdahale yöntemi, çıkabilecek bir yangında yangın söndürme tüpü ile müdahale yöntemi, yangın söndürme dolaplarının kullanımı, LPG tüpü ve doğalgaz yangınlarına müdahale, yangın sırasında gaz akışının kesilmesi, yangın esnasında binada bulunanların tahliyesi ve kurtarma yöntemleri üzerinde duruldu.

Doğukan Vurgun