İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepkiler sürüyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik soykırım boyutuna ulaşan saldırılarını protesto etmek amacıyla Edirne'de Selimiye Meydanı'nda bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, Filistinliler için dua etti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepkiler sürüyor

Edirne'de Eski Cami'de akşam namazını kılan vatandaşlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınamak ve hayatını kaybeden Filistinliler için dua etmek amacıyla Selimiye Meydanı'nda toplandı.

Ellerinde Türk bayrağı ve Filistin bayrağı taşıyan grup İsrail ve ABD'ye karşı sloganlar attı.

Burada açıklamada bulunan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Edirne İl Temsilcisi Recep Peçe, İsrail'in saldırılarında yüzlerce Filistinlinin yaşamını yitirdiğini ve İsrail'in insan hakları ve uluslararası hukuka aykırı davrandığını söyledi.

"Bu saldırıların hiçbir izahı ve açıklaması bulunmamaktadır"

Barışı, huzuru ve istikrarı temin edebilmek için var gücüyle çalışan Müslümanlara karşı yapılan bu saldırıların hiçbir izahı ve açıklamasının bulunmadığını söyleyen Peçe, Uluslararası toplumun görmek, duymak ve bilmek istemediği vahşetlere her geçen gün yenisini ekleyen İsrail'in vicdansızlığını pekiştirdiğini vurguladı.

Huzurlu uykuya dalması gereken çocukların, bomba seslerine uyandığını söyleyen Peçe, "Kimisi ise uyanamadı bile! Ayrıca uluslararası toplum artık görmezden gelmenin ötesine de geçerek sosyal medya platformları aracılığıyla sansür uygulamaya başladı. İşledikleri vahşeti kendileri hariç kimse görsün istemiyorlar. Bombaların ardı ardına patladığı, silah seslerinin son bulmadığı, çocuk ve kadınların feryatlarının dinmediği topraklarda huzur içerisinde yaşayabileceğini sanmakta olan terör devleti İsrail, kirli planlarına erişemeden yok olup gidecektir" dedi.

Bu katliamların Müslümanları korkutamayacağını belirten Peçe, "Bir ölüp, bin dirileceğiz!  Filistin yalnız değildir" diyerek birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze'ye yönelik olarak sistematik şekilde sürdürdüğü insanlık dışı saldırıları ve soykırım eylemlerini protesto etmek amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Selimiye Meydanı’nda düzenlenen programa AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba,İl Başkan Yardımcıları Rasim Özgün ve Gözde Emel Baytar, Merkez İlçe Başkanı Engin Makak ve il yönetim kurulu üyeleri de katılım sağladı.

Yapılan açıklamanın ardından Filistinliler için dua edildi.

Özlem Ceylan