'İlk temin yüzde 78 oranında 'bir arkadaş veya yakın çevre' tarafından sağlanıyor'

Yeşilay, 26 Haziran Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü kapsamında yazılı açıklamada bulundu. Ailelerin çocuklarıyla ilgili olması kadar bağımlılıklar hakkında bilgi sahibi olmasının da son derece önemli olduğunu belirten Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak, İlk teminin yüzde 78 oranında 'bir arkadaş veya yakın çevre' tarafından sağlandığına değindi.

'İlk temin yüzde 78 oranında 'bir arkadaş veya yakın çevre' tarafından sağlanıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeşilay, '26 Haziran Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Uyuşturucu madde kullanmaya başlama açısından en riskli grubun 15-24 yaş arası olduğu hatırlatılan açıklamada,  ailelere çocuklarıyla daha yakın olmaları çağrısı yapıldı.

Yapılan araştırmalar uyuşturucu madde kullanımının başlıca sebeplerinin eğitim seviyesi ve sorunlu aile yapısı olduğunu söyleyen  Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak, "Merak, özenti, kendini ispat etme, aile sevgisinden yoksun olma, boşlukta olma gibi durumlar da özellikle gençleri uyuşturucuya itiyor. Verilere göre uyuşturucunun ilk temini yüzde 78 oranında “bir arkadaş veya yakın çevre” tarafından sağlanıyor" ifadelerine yer verdi.

"Yeşilay'dan ailelere çağrı"

Ailelerin çocuklarıyla yakından ilgilenmesi gerektiğine vurgu yapan Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak, “Yeşilay olarak, ulusal ve yerel ölçekte önleme çalışmalarımıza devam ederken bağımlılıklarla mücadele konusunda aileleri de bilinçlendirmek için projeler geliştiriyoruz. Çünkü bağımlılıktan uzak ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına sahip nesiller için aile ile yakın çevrenin etkisinin çok büyük olduğunu biliyoruz. Ailelerin çocuklarıyla ilgili olması kadar bağımlılıklar hakkında bilgi sahibi olması ve çözüm yöntemlerinden haberdar olması da hayat kurtarır derecede önem taşıyor. 81 ilimizde ve Kıbrıs’ta toplam 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezimizle (YEDAM) bağımlı bireyler ile ailelerine ücretsiz psikolojik ve sosyal destek veriyoruz. 26 Haziran Uyuşturucu ile Mücadele Günü vesilesiyle desteğe ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımızı YEDAM’ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibiyle iletişim kurmaya davet ediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Bağımlılığından kurtulmak isteyenler yedam.org.tr web sitesinden ayrıntılı bilgiye erişebiliyor ve YEDAM’lara 115 YEDAM Danışma Hattı üzerinden ulaşarak uzman psikologlardan ücretsiz hizmet alabiliyor.

İpek Esma Çeşme