II. Bayezid Külliyesi Gölgesinde Ramazan Sokağı Kuruldu

Edirne İl Müftülüğü öncülüğü ve Edirne Kız KYK manevi danışmanı Gonca Çelik rehberliğinde kız bir araya gelen kız öğrenciler, II.Bayezid Külliyesi'nin gölgesinde kurduğu sofra ile eski Ramazan'ları günümüze taşıdı.

II. Bayezid Külliyesi Gölgesinde Ramazan Sokağı Kuruldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dini ve tarihi bakımdan kadim bir geri plana sahip olan Külliye, kadim Ramazan geleneklerine yıllar sonra ev sahipliği yaptı.Edirne İl Müftülüğü öncülüğü ve Edirne Kız KYK manevi danışmanı Gonca Çelik rehberliğinde II. Bayezid Külliyesi Gölgesinde Ramazan Sokağı Kuruldu.

Etkinlik kaşık çekme adeti ile başladı ve gelen misafirlere Ramazan tembihnamesi verilmesi ile devam etti. Ardından davul eşliğinde Ramazan manileri okunarak keyifli dakikalar yaşandı. Her misafire diş kirası olarak; menekşe, Kudüs kumbarası, misvak, horoz  şekeri, leblebi tozu, oyuncak ve şekerleme hediye edildi. İftarın ardından öğrencilerimiz kendi yazdıkları Karagöz-Hacivat perde oyunu ile sahne aldılar.

Etkinliğe İl Müftüsü Hasan Başoğlu ile eşi Zehra Başoğlu, Müftü Yardımcısı Fatih Samet Okumuş ile eşi Ebru Okumuş ve Vaize Büşra Ülker katıldı. Katılımcıların Ramazan-ı şerifini tebrik eden İl Müftüsü Hasan Başoğlu,  "Geldi, gidiyor. Bu akşam da gördük ki eskiler Ramazan'ı ibadet şuurunun yanında derin bir neşe ve sevinç içersinde yaşamışlar. Bizim de ibadetlerimizi tekrar eden adetler olmaktan çıkarıp hayatımızın içine almamız, onları sırtımızda yük değil, sevinç vesilesi kılmamız gerekiyor" dedi.

Etkinlik "Ramazan Terimleri" isimli ödüllü bilgi yarışmasının yapılmasıyla sona erdi.

Burcu Temel