İhtiyaç sahiplerinin veresiye defterindeki borçlarını ödediler

Edirne'deki iş insanları, Ramazan ayının başlaması ile birlikte Osmanlı'dan günümüze gelen ve ahilik geleneklerinden birisi olan ' Zimmet (veresiye) Defteri uygulamasını hatırlatmak için harekete geçti. Veresiye defterinde hesabı olan ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödeyerek dayanışma örneği sergiledi.

İhtiyaç sahiplerinin veresiye defterindeki borçlarını ödediler
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İhtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelerin veresiye defterinde bulunan borçlarının silinmesi için harekete geçen iş insanları, mahalleleri dolaşarak küçük esnaflarla görüştü. Veresiye defterinde hesabı bulunan vatandaşların borcunu ödeyen iş insanları, örnek bir davranış sergiledi.

Tüm Kalkınma İş İnsanları ve Girişimciler Derneği (TÜMKİAD) Edirne Şube Başkanı Oğuz Kurum, Yönetim kurulu üyeleri ve iş insanları Ali Şeker, Avukat Fatih Coşkun, Hayati Bilgin, Müslüm Şahin, Tuncay Dağcı, Önder Akdağ ile Cengiz Aykaç dar gelirli ailelerin yaşadığı mahallelerde bakkalları ve fırınları dolaşarak veresiye defterlerindeki borçları kapatmak için  harekete geçti.

Kentteki iki bakkal ve bir fırına giderek veresiye defterindeki borçları kapatan iş insanları, bu dayanışmanın artması için maddi imkanı olan vatandaşlara da çağrıda bulundu. Dar gelirli ailelerin borçlarını kapatan iş insanları, veresiye defterlerini de alarak işyerinden ayrıldı.

Tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik eden Tüm Kalkınma İş İnsanları ve Girişimciler Derneği Edirne Şube Başkanı (TÜMKİAD) Oğuz Kurum, birkaç günden beri kentteki esnafı dolaşarak ahilik geleneğinin devamı olan zimmet (Veresiye) defteri uygulamasıyla dar gelirli vatandaşların borçlarını kapattıklarını söyledi.

Hedeflerinin bu geleneğin yaşatılması olduğunu aktaran Kurum, Bu geleneğin yaşatılması ve sahip çıkılması ve bu mirasın takipçisi olma yolunda herkesin elini taşın altına koymasını istediklerini ifade etti.

"Bu süreçte garibanların yanında olmak gerek"

Ramazan ayının zorlu bir süreç olduğunu ve bu süreçte garibanların yanında olmak gerektiğini vurgulayan Kurum, "Mevlana Hazretlerinin buyurduğu gibi dışımızı da içimiz kadar süslemek gerekir. Çünkü dışımızı halkımız içimizi hak görüyor. Bundan dolayı Edirne'deki hali vakti yerinde olan insanların elini taşın altına koyup bu geleneği yaşatması, gariplere Ramazan'da yardımcı olması hususunda herkesi bu işin takipçisi olmaya davet ediyoruz" dedi.

İhtiyaç sahiplerine yapılan yardımların devam etmesi gerektiğini belirten Bakkal Esnafı Cevdet İbrahimoğlu, borçları silinen müşterileri adına iş insanlarına yaptıkları bu hayır için teşekkür etti.

Bu tür yardımların Ramazan ayında devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen İbrahimoğlu, diğer iş insanları ve hali vakti yerinde olan vatandaşlar tarafından da bu geleneğin devam ettirilmesini temenni etti.

Burcu Temel