Huzurevi sakinleri 'Kanka-Tek' projesini sevdi

Edirne'de huzurevi sakinleri ile üniversite öğrencileri arasında dostluk bağları güçleniyor. Yaşlıların dijital oyunlarla hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelerini artırmayı hedefleyen 'Kanka-Tek' projesi kapsamında, üniversite öğrencileri ile huzurevi sakinleri buluşuyor.

Huzurevi sakinleri 'Kanka-Tek' projesini sevdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Edirne Huzurevi Müdürlüğü tarafından yürütülen "Kanka-Tek" projesi, teknoloji temelli aktivitelerin günlük yaşamda kullanılmasını teşvik ederek beden ve zihin sağlığını destekliyor.

Proje kapsamında, üniversite öğrencileri hem dijital oyunlar aracılığıyla hem de teknoloji bilgilerini paylaşarak huzurevi sakinlerine eşlik ediyor. Etkinlikler, yaşlıların teknolojiye olan ilgilerini artırmanın yanı sıra zihinsel ve fiziksel olarak da aktif kalmalarını sağlıyor. Haftada bir gün düzenlenen buluşmalarda, öğrenciler ve yaşlılar bir araya gelerek "havaya çiz", "ışıkları söndür" ve "meyveleri kes" gibi oyunlar oynuyorlar. Proje, sadece teknoloji bilgisi ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda öğrenciler ile yaşlılar arasında deneyim ve bilgi paylaşımını teşvik ediyor.

Trakya Üniversitesi Arş. Gör. Uzman Fizyoterapist ve Proje Eğitmeni Büşra Mehder Akbaş, projenin detaylarından bahsetti.

Projeyle birlikte farklı nesillerin bir araya geldiğine değinen Mehder, yaşlıların teknoloji araçlarıyla buluştuğunu ifade etti.

Akbaş, huzurevi sakinleriyle öğrencilerin iletişiminin arttığını dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Projemizin amacı yaşlılarımızın sağlıklı yaşlanmasına destek sağlamak. Teknoloji temelli oyunlarla yapılan egzersizlerle huzurevi sakinlerinin fiziksel kapasitelerini geliştirmeye çalışıyoruz.”

“Birlikte bir şeyler yapmak, aynı sevinci yaşamak çok güzel”

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 3. sınıf öğrencisi Melek Çiftçi ise projede yer almaktan duyduğu mutluluğu anlattı.

Huzurevi sakinlerinin yaşlanma sürecine destek olmak için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Çiftçi, “Yaşlıların reaksiyonlarını geliştirecek, fiziksel aktivitelerine katkı verebileceğimiz oyunlar oynuyoruz. Onları teknolojiyle buluştururken bizler de onlardan faydalanıyoruz. Birlikte bir şeyler yapmak, aynı sevinci yaşamak çok güzel.” Dedi.

Öğrencilerden Kadir Kaan Demiralp de huzurevi sakinleriyle iletişim kurmanın çok keyifli olduğunu, fiziksel kapasitelerini arttırmak için teknolojik oyunlar oynadıklarını söyledi.

“Bu projeye zevkle katıldım, yarışmak bize enerji katıyor”

Huzurevi sakinlerinden 72 yaşındaki Selahattin Ayar da öğrencilerle oynadıklarını oyunları ilk defa deneyimlediklerini belirtti.

Teknolojik oyunlara ayak uydurmaya çalıştıklarını aktaran Ayar, “Öğrenciler çok iyi. Hepsi benim torunum gibi. Onlarla oyunlar oynuyoruz. Birlikte grup olup hareketli oyunlar oynuyoruz. Spor yapmayı çok seviyorum. Asansör hiç binmem, hep merdiveni kullanıyorum. Bu projeye zevkle katıldım, yarışmak bize enerji katıyor." Şeklinde konuştu.

“Arada biraz kuşak farkı var ancak onların yardımıyla ilerleme sağladık”

Huzurevi sakinlerinden Cezmi Sıdal da öğrencilerinin kendileriyle ilgilenmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti.

Oyunlara uyum sağladıklarını ve çok keyifli olduğunu ileten Sıdal, “Dostluklar çok güzel, onlarla kanka olduk. Teknolojik oyunlara alışmaya çalışıyoruz. Arada biraz kuşak farkı var ancak onların yardımıyla ilerleme sağladık.” dedi.

Doğukan Vurgun