Hem üretim hem satış yapıyorlar, hem de sosyal sorumluluk projelerine imza atıyorlar

Edirne Kent Konseyi üretim grubu Kırkpınar'da bu yıl hem üretim, hem satış yapıyor, hem de sosyal sorumluluk projelerine imza atıyorlar.

Hem üretim hem satış yapıyorlar, hem de sosyal sorumluluk projelerine imza atıyorlar

Edirne'de bu yıl 662'ncisi gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, yerli ve yabancı binlerce turistin katılımıyla başladı. Güreşleri izlemek için kente gelen misafirlere hizmet sunmak amacıyla Sarayiçi Er Meydanı'nın dışında oluşturulan satış noktalarında stant açan Edirne Kent Konseyi kadın meclisi üyeleri, yaptıkları el emeği göz nuru ürünler ve yiyeceklerle, misafirlerini ağırlıyor.

Gözlemeden, lokmaya, tatlıdan böreğe kadar birçok ürün yapan kadınlar, hem sosyal hayata katılmış oluyor hem de ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Tüm kadınların telefonuna KADES uygulamasının yüklenmesini hedefleyen Edirne Kent Konseyi kadın meclisi üyeleri, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin bilgilendirmesi sonrası aldıkları broşürleri de stantlarını ziyaret eden müşterilerine veren ve KADES uygulamasını anlatan kadınlar, kadına şiddetin azaltılması yönündeki çalışmalara destek vereceklerini aktardı.

"Amacımız, hem sosyal hayata katılmalarına hem ev ekonomilerine katkıya destek"

Son 15 yıldır Kırkpınar'a üreten kadınlarla birlikte gıda üretimiyle birlikte katılım sağladıklarını söyleyen  Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman, hem kadınların sosyal hayata katılmaları hem de ev ekonomilerine katkı sağlamaları amacıyla çeşitli çalışma ve projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Kırkpınar dolayısıyla kente gelen güreşçiler, aileleri ve güreş severlerin stanttan alışveriş yaparak kendilerine destek olduğunu belirten Karaman, kadın hedefli çalışmalardan birisi olarak kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama olan Kadın Destek Uygulaması (KADES) konusunda da gelen müşterileri bilgilendirdiklerini aktardı.

KADES uygulamasını daha fazla duyurmak adına yapılan çalışmalara destek verdiklerini belirten Karaman,  uygulamanın telefonlara yüklenmesini sağlamak ve özellikle de konumlarının sürekli açık olması gerektiğini hatırlattıklarını ifade etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış kadın destek uygulamasına ilişkin broşürleri gelen müşterilere vererek etkin kullanımı hakkında bilgi alışverişinde bulunduklarını söyleyen Karaman, telefonlarına yüklemeleri konusunda da yardımcı olduklarını dile getirdi.

Kadınları maddi anlamda güçlendirirken aynı zamanda hep beraber çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de imza attıklarını söyleyen Karaman, hedeflerinin daha fazla kadına ulaşarak sosyal hayata katılmalarını sağlamak olduğunun altını çizdi.

Özlem Ceylan