Havalar soğumaya başladı, soba satıcılarında hareketlilik arttı

Eylül ayının başlaması ile birlikte müstakil evde oturan vatandaşlar ve soba satıcıları hazırlıklarına başladı. Sobalar tezgâhtaki yerini aldı. Sobalı evde yaşayan vatandaşlar ise sobacıların yolunu tuttu.

Havalar soğumaya başladı, soba satıcılarında hareketlilik arttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kış mevsiminin yaklaşması, özellikle sabah ve akşamları havaların serinlemesi dolayısıyla vatandaşlar, kış hazırlıklarına başladı. Kış mevsiminde ısınmak için tercih edilen araçlardan birisi olan sobalar, kovalı, fırınlı, tuğlalı çeşitleri ve farklı modelleriyle, hava sıcaklıkları düştükçe piyasadaki yerini almaya devam diyor.

Doğalgaz, elektrikli ısıtıcılar gibi teknolojiye yenik düşen mesleğin son temsilcileri, geçmişten günümüze gelen ve eskiyi hatırlatan sobacılığı yaşatmaya çalışıyor.  50 yıldır baba mesleği sobacılığı sürdüren Çilingirler Çarşısı esnaflarından Emre Nurlu, kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başladıklarını ve soba, kuzine, boru gibi kışlık malzemelerin satışı yaptıklarını ifade etti.

"Gelip bakanlar oluyor"

Vatandaşların yavaş yavaş kış hazırlıklarına başladığını ifade eden Nurlu,  "Gelip bakanlar oluyor. Özellikle köylerden gelen müşterilerimiz oluyor. Eylül ayının sonlarına doğru havalar serinlemeye başladığı zaman satışlarımız biraz daha hareketlenebilir. Kovalı sobalarımız, tuğlalı sobalarımız var. Bunun yanında peçka denilen kuzine tarzı fırınlı sobalar var. Onlar daha fazla tercih ediliyor. Çünkü içinde yemeğini yapıyor, ekmek pişiriyor. Çok amaçlı olduğu için diğerlerine göre daha fazla tercih ediliyor” ifadelerine yer verdi.

Kış hazırlıklarına başladıklarını söyleyen Havva Civan, köyde yaşadığı için eksikleri tamamlamak ve sobası için 5 adet yeni boru almaya geldiğini ifade etti.

Özlem Ceylan