Hava sıcaklıları hafta içi 0 dereceyi görecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Balkanlar'dan soğuk ve yağışlı hava dalgasının yurdu etkisi altına alacağı yönünde uyarı yapıldı. Hava sıcaklıları hafta içi 0 dereceyi görecek.

Hava sıcaklıları hafta içi 0 dereceyi görecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

MGM İstanbul 1. Bölge Müdürlüğünün hava tahmin raporuna göre 07 Ocak’tan itibaren soğuk ve yağışlı hava etkili olacak.

Balkanlar'dan soğuk ve yağışlı hava dalgası geliyor. Marmara Bölgesi’nin pazar gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini açıkladı.

​MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada, Trakya ve Marmara Bölgesi’nin, pazar gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girmesinin beklendiği belirtildi.

MGM tarafından yapılan açıklamada, “Buna bağlı olarak öncelikle bölgemizde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde başlayacak yağışların, zamanla tüm bölgede etkili olacağı tahmin ediliyor. 09.01.2024 salı gününden itibaren hava sıcaklıklarındaki azalmayla birlikte, yağmur, zamanla Trakya‘da ve İstanbul’da karla karışık yağmur, bölgemizin kuzeyinde ve yüksek kesimlerinde hafif kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, 09.01.2024 salı günü Trakya‘dan başlamak üzere hafta boyunca hızlı ve ani düşüşle mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor. Rüzgarın, Pazar ve Pazartesi günleri bölgemizin batısı ve İstanbul’ da güney ve batı yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.” İfadelerine yer verildi.

Açıklamada, soğuk ve yağışlı havanın meydana getireceği olumsuzluklara karşı meteorolojik tahmin ve erken uyarıların yakından takip edilerek, dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Hava tahmin raporuna göre Edirne’de hava sıcaklıkları Pazartesi sağanak yağışlı 14, Salı bulutlu 1, Çarşamba bulutlu 2 derece olması bekleniyor.