Hastalıklara ve soğuğa dayanıklı buğday çeşitleri geliştirildi

Edirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen, hastalıklara ve soğuğa dayanıklı buğday çeşitlerinin deneme ekimlerinde dönüm başına 700 kilogram ürün alındı.

Hastalıklara ve soğuğa dayanıklı buğday çeşitleri geliştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen, "Toprak" ve "Değirmen" isimli tescillenmiş ekmeklik buğday çeşitlerinin deneme ekimlerinde dönüm başına 700 kilogram ürün elde edildi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Dr. İrfan Öztürk, Deneme süreçlerinde hastalıkların yüksek olduğu dönemlerde dahi kimyasal ilaç kullanımını gerektirmeyecek toleransa sahip olduğunu gördüklerini ifade etti.

Edirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah çalışmaları çerçevesinde yüksek verimiyle öne çıkan, kış şartları ve hastalıklara dayanıklı 2 çeşit ekmeklik buğday çeşitleri geliştirildi.

Yeni çeşitler Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğünce tescil edildi. Enstitü'nün deneme bahçesinde ekimi yapılan 2 çeşidin soğuğa ve hastalıklara dayanıklı olduğu tespit edildi. Üreticiler tarafından yapılan deneme ekimlerinde de olumlu geri dönüşler oldu.

Sağlam sap yapılarıyla yatmalara karşı dayanıklı duran yeni çeşitler, yüksek verimiyle ön plana çıkıyor.  

Üreticilerin talep ve ihtiyaçlarına göre yeni çeşitler geliştirildiğini söyleyen Enstitü'nün Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Dr. İrfan Öztürk,"Yeni çeşitlerin ekim alanlarının gelecek yıllarda artacağını belirten Öztürk, "Toprak ve Değirmen adını verdiğimiz, hastalıklara dayanıklı, verim ve kalitede öne çıkan iki yeni ekmeklik buğday çeşidimiz tescil oldu" dedi.

Tohum ıslah çalışmalarının uzun soluklu süreçler olduğunu belirten Öztürk, pek çok faktörün göz önüne alındığını dile getirdi.

"Dönüm başına 700 kilogramın üzerinde verimler elde edildi"

Küresel iklim değişikliği nedeniyle bazen kuraklık, bazen ise aşırı yağış ve değişken sıcaklık değerlerinin görüldüğünü söyleyen Öztürk, "Hava koşulları bitkinin farklı gelişim dönemleri için çok önemli. Bu her iki çeşidi değerlendirdiğimizde hem toprak yapısına hem iklim koşullarına toleransı iyi düzeyde. Verim potansiyeli bölgemizdeki diğer çeşitlerle kıyaslandığında çok yüksek düzeylere ulaşıyor. Tescil denemelerinde bunu gördük. Dönüm başına 700 kilogramın üzerinde verimler elde edildi. Deneme ve üretim koşullarında yüksek düzeylerde verim alındı. Üreticilerden de bunun dönüşlerini aldık. Unlu mamullerdeki kalite değerlerini dikkate aldığımızda bu iki çeşidimiz Toprak Mahsulleri Ofisinin kalite açısından en yüksek alım değerleriyle eş değer durumda. Hastalık ve zararlılara karşı çok dayanıklı. Deneme süreçlerinde hastalıkların yüksek olduğu dönemlerde dahi kimyasal ilaç kullanımını gerektirmeyecek toleransa sahip olduğunu gördük" ifadelerine yer verdi.

" Yerli ve milli çeşitleri ülke çapında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz"

Trakya Birlik Tohum Islah Üretim Sanayi ve Pazarlama Şirketinde araştırma ve geliştirme sorumlusu olarak görev yapan Göksel Evci, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortak çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Geliştirme süreci enstitü tarafından yapılan tohumların üretiminin Trakya Birlik tarafından yapıldığını söyleyen Evci, "Bu çeşitler denemelerde çok iyi performans gösterdi. Amacımız yerli ve milli çeşitleri ülke çapında yaygınlaştırmak. Belki de ileride yurt dışına ihracatları yapılacak. Çeşitlerin tescil sürecinde çeşitli bölgelerde çiftçilerimiz tarafından ekildi. Soğuklara iyi dayandığı, kuraklığa karşı güçlü durduğu ve kalitesinin iyi olduğu görüldü. Üreticilerimizden güzel talepler geliyor" dedi.

Enstitü'de bugüne kadar 25 ekmeklik buğday çeşidi geliştirildiğini söyleyen Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, Islah çalışmalarının sürdüğünü ve yeni çeşitlerin pek çok önemli özelliğiyle ön plana çıktığını ifade etti.

İpek Esma Çeşme