Hafta sonu yapılacak KPSS için Nüfus Müdürlükleri açık olacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılacak olan 2023-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (2023-KPSS-ÖABT) oturumlarının gerçekleşeceği 6 Ağustos tarihinde İl ve Merkez İlçe Nüfus Müdürlükleri'nin açık olacağı belirtildi.

Hafta sonu yapılacak KPSS için Nüfus Müdürlükleri açık olacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından sınav günü kimliğini kaybeden öğrenciler için yeni bir uygulama yapılıyor. Yeni uygulama kapsamında kimliklerini kaybeden öğrenciler nöbetçi nüfus müdürlüklerinden geçici kimlik belgelerini alabilecekler.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi gibi önemli sınavlar, öğrencilerin hayatını büyük ölçüde etkiliyor. Böyle önemli günlerde yaşanan aksilikler ise öğrencilerin sınava girememelerine neden olabiliyor. Bunların başında da genelde öğrencilerin T.C. kimlik kartlarını kaybetmesi ve sınava girememesi yer alıyor.

Hafta sonları gerçekleşen sınav günlerinde resmi kurumların kapalı olması nedeniyle yaşanan aksiliklere engel olmak amacıyla yeni bir uygulama başlatıldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Başkanlığımız tarafından uygulanan sınavlarda sınava girişte geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilen nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartını sınav öncesi kaybeden adayların sınava girebilmelerini sağlamak amacıyla 2019 yılından itibaren Başkanlığımızca basılı ortamda uygulanan tüm sınavlarda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde sınav yapılacak merkezlerdeki Nüfus Müdürlükleri sınav günü açık tutulacaktır. Bu kapsamda sınavın yapılacağı sınav merkezlerine göre sınav günü açık olacak nüfus müdürlüklerinin adres bilgisi, sınavdan önce ÖSYM'nin internet sayfasından adaylara ve kamuoyuna duyurulacaktır. Sınavın yapılacağı merkezlerde sınav günü açık tutulacak Müdürlüklere başvuran adaylara, görevli personel tarafından, “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenecektir.” İfadelerine yer verildi.

                Hafta sonları gerçekleşen sınav günlerinde resmi kurumların kapalı olması nedeniyle yaşanan aksiliklere engel olmak amacıyla yeni bir uygulama başlatıldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “6 Ağustos 2023 tarihinde uygulanacak 2023-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (2023-KPSS-ÖABT) Oturumlarına girecek adaylardan; T.C. Kimlik Kartı’nı kaybeden, T.C. Kimlik Kartı’nda fotoğrafı bulunmayan, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için sınav yapılacak merkezlerde ekte sunulan İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri; İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 6 Ağustos 2023 Pazar günü 07.00-14.30 saatleri arasında açık tutulacak ve söz konusu Müdürlüklere başvuran adaylara; müdürlük personeli tarafından fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenecektir. Bu amaçla sınav günü Nüfus Müdürlüğüne başvuran adaylar, Nüfus Müdürlüğü personeliyle birlikte ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinde yer alan ilgili sınavın başvuru bilgilerine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecektir. Nüfus Müdürlüğü personelince adayın bilgilerinin kontrolü yapılarak adaya fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenecektir. Adaylar düzenlenen bu belge ile sınava girebilecektir. “Geçici Kimlik Belgesi” dışında verilen hiçbir belge sınava giriş için kabul edilmeyecektir. Bu amaçla Nüfus Müdürlüğüne başvuran adayın, ilgili sınavın Sınava Giriş Belgesi ve biyometrik fotoğrafının yanında olması gerekmektedir. Adaylar, sınav günü açık tutulacak İl/İlçe Nüfus Müdürlüklerinin adreslerine ve açık oldukları saatlere aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir.” Açıklamalarında bulunuldu.

Haber Merkezi