Gönüllü ilk yardımcılar, sertifikalarını düzenlenen törenle aldı

Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi eğitmenleri (İYEMER) tarafından verilen ilk yardım eğitimini başarıyla tamamlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü personelleri sertifikalarını düzenlenen törenle aldı.

Gönüllü ilk yardımcılar, sertifikalarını düzenlenen törenle aldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

"Doğru ve bilinçli yapılan ilk yardım hayat kurtarır “ sloganıyla yola çıkıldı, binlerce gönüllü ilk yardımcı ücretsiz olarak verilen eğitimlerden faydalanarak sertifika sahibi oldu.  Edirne Valiliği 112  Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezinde (İYEMER) ilk yardım eğitimleri aralıksız olarak devam ediyor. Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı gönüllü ilk yardımcıların sayısını her geçen gün artıyor. Bu çerçevede İlk Yardım Kursu'nu tamamlayan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü personelleri için kurumun toplantı salonunda sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika töreninde konuşan Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, 2019'da kurulan merkezde yüzlerce kişinin ilk yardım eğitimi aldığını belirterek İlk Yardım Eğitim Merkezi'nin valilikler bünyesinde açılan ilk ve tek merkez olma özelliği taşıdığını hatırlattı.

Eğitmenlerin merkezde kamu kurumlarındaki personellere, köylerde de vatandaşlara eğitim verdiğini belirten Uysal, acil durumlarda ölümlerin önüne geçmede ilk yardım bilgisinin büyük önem taşıdığını söyledi.

" İlk yardım bilgisi olmadığı için yakınlarını kaybeden çok insan tanıyorum"

ilk yardım eğitimi almadığı için yakınlarını kaybeden birçok insan tanıdığını söyleyen Uysal, "Beklenmedik kalp krizi, çok ciddi damar kesilmesi 3-5 dakikada müdahale etmezseniz hayatınızı kaybedersiniz. Yemek yerken çok konuşan bir toplumuz ve boğaza cisim, yemek kaçmasından dolayı ölen birçok insan biliyorum. Bütün acil durumlarda, ciddi kırklarda, burkulmalarda 3-5 dakika içinde ilk yardım çok önemli. yanınızdaki birisi ilk yardımı ve müdahale etmeyi bilmiyorsa hayatta kalma şansınız neredeyse yok. Biz Türkiye’de gerçekten bir ilk yarattık ve birçok kesimin ücretsiz olarak ilk yardım eğitimi almasını sağladık" dedi.

Eğitmenlere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Uysal,  başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) Müdürü Ayten Ülgü Sünetçiler, 99 personelin 3 gün boyunca ilk yardım eğitimi aldığını ve eğitimler sonunda katıldıkları sınavı başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandığını söyledi.

Acil ve afet durumlarında hayat kurtaran ilk yardım eğitimlerini yaygınlaştırmak için çalışma başlattıklarını söyleyen Sünetçiler, ücretsiz eğitimlerle gönüllü ilk yardımcılar yetiştirdiklerini ifade etti.

Sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında Edirne İlk Yardım Merkezi'nin eğitmen de yetiştirebilecek pozisyona geldiğini vurgulayan Sünetçiler,  Sağlık Bakanlığı'na başvuruların yapıldığını ve işlemlerin tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından kursiyerler, sertifikalarını aldı. Düzenlenen törene  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Öztuna, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu, kurum müdürleri ve yardımcıları ile kursiyerler katıldı.

Tüm Edirne halkı, Sporcular, Antrenörler, Öğretmenler, Gönüllülük esaslı  kurumlar, sivil toplum kuruluşları(STK), Dernekler, görme engelliler, işitme engelliler, engelli çocukların ebeveynleri ve Edirne Valiliğine bağlı tüm kurumlarda çalışan personeller eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

İpek Esma Çeşme